Park Reymonta w Łodzi

A właściwie – Park im. Władysława Stanisława Reymonta w Łodzi – tak brzmi pełna nazwa obiektu. To kolejne miejsce noszące imię noblisty urodzonego w naszych Kobielach Wielkich.

Park ten znajduje się w obrębie ulic Piotrkowskiej, Przybyszewskiego, Stockiej i Milionowej. Został on założony przez Ludwika Geyera w połowie XIX wieku nad stawem i był parkiem prywatnym. Po drugiej stronie stawu Geyer zbudował „Białą Fabrykę”, widoczną na poniższym zdjęciu. Dziś mieści się tam Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Widok na staw w parku Reymonta. Za nim znajduje się tzw. „Biała Fabryka” – obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa. Od lewej strony widać wieże dwóch kościołów – pw. św. Mateusza oraz archikatedrę pw. św. Stanisława Kostki

Nieznany projektant stworzył założenie ogrodowe o cechach geometrycznych w formie rabat kwiatowych oraz stylu angielskiego w części spacerowej. Park był otoczony drewnianym, wysokim ażurowym ogrodzeniem, bielonym raz do roku. Na trawnikach, podobnie jak w innych parkach fabrykanckich, stały w kubłach ozdobne rośliny. Prywatny park jeszcze przez pewien czas po zakończeniu drugiej wojny światowej był własnością zakładów fabrycznych, zaś w 1948 roku przeszedł pod zarząd miasta otrzymując nazwę im. Władysława Reymonta. Początkowo park zajmował powierzchnię nieco ponad 4 ha, teraz jest to 6,3 ha.

Wspomniany na początku staw parkowy powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Jasień. W XIX w. stanowił zarówno ozdobę parku, jak i źródło wody dla zakładów bawełnianych Geyera. W czasie wojny staw został częściowo zasypany a istniejąca na nim wyspa została włączona do parku. W latach 60. XX wieku rzekę Jasień na tym odcinku poprowadzono w kanale, a staw współcześnie zasilany jest wodami z ujęć podziemnych.

Obecny drzewostan parku liczy około stu lat i składa się z dębów, topoli i świerków. Za pomniki przyrody zostało uznane osiem drzew. Do atrakcji dendrologicznych należą przede wszystkim okazy katalpy zwyczajnej i wielkokwiatowej, największych w Łodzi, jak również okazy robinii akacjowej. W parku znajduje się kasztanowiec o obwodzie pnia 3,1 metra, największy przedstawiciel swego gatunku w Łodzi oraz bardziej popularne gatunki, wśród których znajdują się lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, jesion i inne.

W 2004 roku w parku została odsłonięta fontanna w kształcie kwiatu lilii. Fontannę zaprojektowała łódzka rzeźbiarka Zofia Władyka-Łuczak. Park znajduje się w rejestrze zabytków pod numerem A/327 z 29 grudnia 1992 roku.

1665 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj