Władysław Maciej Krakowski

Urodził się 21 czerwca 1944 roku w Radomsku jako syn Mieczysława oraz Czesławy Krakowskich. W Radomsku spędził swoje lata szkolne i w II LO zdał maturę. W latach 1963-1968 studiował w Krakowie w Wyższej Szkole Rolniczej na wydziale melioracji wodnych. Kierował budowami zbiorników wodnych m.in. w Korytnicy koło Staszowa, w Iraku, w Klimkowie koło Gorlic, w Świnnej Porębie koło Wadowic, w Czorsztynie. Za sposób prowadzenia budowy zbiornika w Czorsztynie odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, a za uratowanie przed zniszczeniem wielu cennych zabytków architektury i sztuki otrzymał od Stowarzyszenia Historyków Sztuki medal MERENTIBUS. Był honorowym obywatelem Czorsztyna.

W latach 1997-2001 był prezesem Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. W lutym 2016 roku ponownie objął to stanowisko i zajmował je do kwietnia 2017 roku. W Niedzicy znał go każdy – jako prezesa, ale też opiekuna i patrona tej miejscowości i okolicy.

Władysław Maciej Krakowski. Zdjęcie ze zbiorów Bogusława Waksmundzkiego

Miał żonę Krystynę (ślub w 1968 roku) oraz dwie córki – Dorotę i Martę. Jego bratem jest Jędrzej Krakowski, były ambasador RP w Korei Południowej.

Zmarł 19 marca 2024 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Miałem wielki zaszczyt poznać go i spędzić tydzień czasu z tym wspaniałym człowiekiem.

1559 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj