Gorzędów. Tablica poświęcona trzem żołnierzom KWP

Ten artykuł dodałem 2.06.2019 roku

Naprzeciwko kościoła pw. Świętego Józefa Oblubieńca i Najświętszej Maryi Panny znajduje się obelisk poświęconym żołnierzom KWP. Obelisk ten ma formę dużego kamienia z tablicą, znajdującego się na prostokątnym podeście z lastriko.

Poniżej znajduje się treść z tablicy.

W DNIU 24 GRUDNIA 1945 ROKU,
W GORZĘDOWIE W WIGILIĘ ŚWIĄT
BOŻEGO NARODZENIA, PO SPOTKANIU
SZTABU WARSZYCA Z ŻOŁNIERZAMI
KONSPIRACYJNEGO WOJSKA
POLSKIEGO, ZGINĘLI Z RĄK
OPRAWCÓW URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA

JAN BAJON –
PS. „PIRAT” – LAT 22

LEOPOLD WIADEREK –
PS. „KORAK” – LAT 20

A 15 SIERPNIA 1945 ROKU

STEFAN SOBALA –
PS. „JERZYK” – LAT 25

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

MAJ 1993

KOLEDZY Z KWP

Obelisk ufundowali żołnierze KWP z Piotrkowa Trybunalskiego, Kamieńska, Gorzędowa i Chrzanowic. Pomnik został poświęcony przez proboszcza parafii Kamieńsk ks. Stanisława Nejmana. Obok obelisku znajduje się kapliczka z czerwonej cegły.

881 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: