Gosławice: tablica poświęcona poległym w latach 1939-1947

Ten artykuł dodałem 13.12.2018 roku

W centrum Gosławic, na skrzyżowaniu dróg znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona poległym w walce z hitlerowskim okupantem oraz o utrwalenie władzy ludowej. Tablica ta jest przytwierdzona do dużego kamienia. Poniżej znajduje się treść napisów z tablicy.

tablica_polegli1939_47_goslawice_1

W LATACH 1939-1947 W WALCE Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM
ORAZ O UTRWALENIE WŁADZY LUDOWEJ POLEGLI

MALICKA MARIA
SOWIŃSKI FABIAN
HANULAK BOLESŁAW
HANULAK ADAM
OLBORSKI STEFAN
ZASĘPA STANISŁAW
STALKA WŁADYSŁAW
GDAŃSKI TADEUSZ
GDAŃSKI FRANCISZEK
DYJA FRANCISZEK

ZAJĄC IGNACY
ZAJĄC ANTONI
TALIK AGATA
BRONISZEWSKI WINCENTY
RENIK ADAM
ŁĄGIEWKA ZENON
DOKTOROWICZ MIECZYSŁAW
CZUBAJ JULIAN
FRACH ZBIGNIEW

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
W 26-TĄ ROCZNICĘ WYZWOLENIA ORAZ 28-LECIE
POWSTANIA LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

SPOŁECZEŃSTWO GROMADY GOSŁAWIC-1971 R.

tablica_polegli1939_47_goslawice_2

Tablica pochodzi więc z roku 1971. Zastanawiające jest jednak to, że na zdjęciach na Google Street View z września 2012 roku w ogóle nie ma tej tablicy w miejscu, gdzie zrobiłem zdjęcia kilka miesięcy temu. Wynika więc z tego wniosek, że pierwotnie tablica umieszczona była w innym miejscu. Ktoś wie gdzie? Poniżej zamieszczam screen z Google Street View. Proszę porównać sobie to z pozostałymi dwoma zdjęciami, gdzie tablica jest widoczna.

screen_google_street_view_goslawice_miejsce_gdzie_teraz_jest_tablica_pamiatkowa_wrzesien_2012Gosławice, wrzesień 2012 r., screen z serwisu Google Street View. Tablicy nie ma w tym miejscu…

Obok tablicy znajduje się kapliczka w formie murowanego krzyża.

tablica_polegli1939_47_goslawice_2

196 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.