Hotel Reymont w Łodzi

To kolejne miejsce w Łodzi nawiązujące do postaci urodzonego w Kobielach Wielkich Władysława Stanisława Reymonta. Jak na razie, poza nazwą hotelu, nie odkryłem (niestety) żadnych innych związków naszego noblisty z tym miejscem. Wpis jednak powstał, bo sama nazwa mnie jakoś do tego zachęciła.

Trzypiętrowy modernistyczny hotel Reymont mieści się przy ulicy Legionów 81 w Łodzi. To budynek  dawnych koszar wojskowych, zbudowany w latach 1927-1930 według projektu Józefa Płoszko. Obecnie ten obiekt hotelowy ma trzy gwiazdki. Budynek ten niegdyś był siedzibą łódzkiego garnizonu wojskowego, mieściła się tam też prokuratura wojskowa i inne instytucje związane z wojskowością. W 1959 roku budynek został przekształcony w Hotel Garnizonowy i od tamtego czasu służy w tego typu celach.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, to jedna z niewielu budowli w Łodzi w stylu art deco. Kształt rzutu budynku przypomina literę „L”. Tak opisano jego architekturę w Wikipedii:

Fasady zostały podzielone na trzy poziome pasy, z czego dolny pas obejmuje dwie kondygnacje, a pozostałe po jednej. Pasy rozdzielone są ozdobnymi gzymsami. Dolny pas ozdobiony jest pilastrami. Fasada zachodniego skrzydła od strony dziedzińca ozdobiona jest ryzalitem z zadaszonym podjazdem wspartym na dwóch filarach, prowadzącym do hotelowej restauracji. Do skrzydła południowego prowadzą trzy wejścia: jedno z portykiem ozdobionym czterema pilastrami od strony ulicy Legionów oraz dwoma od strony dziedzińca, będącego obecnie parkingiem hotelowym. Od ulicy św. Jerzego dziedziniec oddzielony jest ozdobnymi arkadami, a od strony północnej garażami i parterowymi budynkami gospodarczymi. Wnętrze głównego holu ozdobione jest stylizowanymi kolumnami nawiązującymi do porządku korynckiego oraz „kryształową” dekoracją sufitu. Restauracja zachowana została w stylu Art déco i ozdobiona została kopiami obrazów Tamary Łempickiej.

Hotel posiada 73 pokoje, które mieszczą w sumie 128 gości. Ponadto w budynku znajdują się cztery sale konferencyjne (na łącznie około 100 osób), rRestauracja „Art-Deco”, gabinet masażu, siłownia oraz pokój bilardowy.

1469 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj