Kapliczka przy wjeździe do Kobiel Wielkich (fundacja Leona Śliwińskiego)

Ten artykuł dodałem 2.07.2017 roku

Przy wjeździe do Kobiel Wielkich od strony Radomska, po prawej stronie drogi, znajduje się kapliczka postumentowa.

kapliczka_kobiele_wielkie_fundator_sliwinski_1Zdjęcie wykonane w kierunku Kobiel Wielkich

kapliczka_kobiele_wielkie_fundator_sliwinski_2Zdjęcie wykonane z drogi w kierunku Radomska

Kapliczka ma obecnie kolor niebieski i jest zbudowana na planie kwadratu. Na jej szczycie znajduje się metalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa.

kapliczka_kobiele_wielkie_fundator_sliwinski_3

kapliczka_kobiele_wielkie_fundator_sliwinski_4

Obiekt został zbudowany w 1895 roku, o czym świadczy wyryty napis na przedniej ścianie kapliczki. Fundatorem był niejaki Leon Śliwiński (tam określany jako „Śliwinszki”). Znalazłem kilka informacji na temat tej postaci. W roku budowy tego obiektu, fundator, rolnik z Kobiel Wielkich miał około 46 lat. Jego żoną była Anna z Fijałkowskich. Miał co najmniej jedną córkę – Marcjannę, która urodziła się w 1881 roku. Dalsze poszukiwania trwają.

1400 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: