Kapliczka Św. Judy Tadeusza przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 6 w Radomsku

Ten artykuł dodałem 3.06.2015 roku

Św. Juda Tadeusz jest patronem spraw trudnych i beznadziejnych, orędownikiem w rozpaczliwych sytuacjach. Był jednym z dwunastu apostołów, bratem Jakuba. Jest zaliczany do grona męczenników, za świętego uznają go katolicy oraz prawosławni.

juda_tadeusz_zsg6

Na budynku Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 6 w Radomsku (ul. Makuszyńskiego 25) znajduje się kapliczka św. Judy Tadeusza. Kapliczka ta jest zawieszona na ogrodzeniu przy sali gimnastycznej od strony ulicy Sobieskiego. Łatwo można ją przegapić, bo jest dość małych rozmiarów.

juda_tadeusz_zsg6_calosc

Figurka Judy Tadeusza znajdująca się w kapliczce ma zieloną szatę, w ikonografii mówi się zaś o czerwonym kolorze szaty lub brązowo-czarnym płaszczu. Występuje jednak tam charakterystyczny atrybut tego świętego – Juda Tadeusz trzyma mandylion (obraz) z wizerunkiem Jezusa.

1067 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.