Poniższe materiały są autorstwa Jacka Kamieniaka.
W kwietniu 2019 roku minęło już siedem lat od zburzenia zabytkowego młyna Zielonki przy ul. Narutowicza w Radomsku. Przedstawiam dwie fotografie tego obiektu, które wykonałem w lutym 2009 roku. Prace rozbiórkowe zakończono w kwietniu 2012 roku.
Młyn parowy istniał w tym miejscu już w 1867 roku, później kupił go Ksawery Zielonka, który przebudował młyn w 1919 roku za pieniądze z posagu żony. „Dochody zeń płynące, pozwoliły na dostatnie życie całej rodziny. Przyczyną doskonałej prosperity była wysoka jakość i solidność dostaw. Etykieta z nazwiskiem Zielonki na mące czy kaszy była gwarancją najwyższej jakości” – pisał nieżyjący już kronikarz Radomska Wiesław Leśniewski. Od tej chwili dla kilku pokoleń radomszczan charakterystyczny budynek stał się „młynem Zielonki”.
Tutaj znajduje się obszerniejsza historia obiektu (kliknij)
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)