Kartka ze stalagu IVG Oschatz do Radomska

Na internetowej aukcji pojawiła się ciekawa oferta. Jest to kartka ze stalagu IVG Oschatz adresowana do mieszkanki Radomska. Oschatz to mała miejscowość w Niemczech, w landzie Saksonia, między Lipskiem a Dreznem. W czasie drugiej wojny światowej znajdował się tam obóz jeniecki dla podoficerów oraz szeregowych. Obóz ten miał charakter obozu pracy. Działał od lutego 1941 roku do początków 1945 roku, przebywali tam głównie Brytyjczycy i Amerykanie, ale trafił się też Polak mający związki z naszym miastem, być może z niego pochodzący.

Na stronie adresowej znajdują się dane Sabiny Piotrowskiej, zamieszkałej w Radomsku przy Radomerstrasse 35. O ile nie zmieniona została numeracja budynków, to mamy do czynienia z mieszkanką kamienicy przy dzisiejszej ulicy Przedborskiej 35. Oprócz ręcznie napisanego adresu jest tam też kilka pieczęci, także data – 13 stycznia 1945 roku, zapewne wtedy kartka była nadana. Na drugiej stronie znajduje się taki tekst:

w mym zastępstwie kolega. na terenie naszego stalagu nie ma jeńca o tym nazwisku. Proszę pisać na VIG – gdyż nie cały stalag jest ewakuowany. Nowy Rok zacząłem pod znakiem choroby – płaczę z izby chorych – proszę mje wybaczyć emocjonalnego (?) pisma. Jeszcze raz, moc szczerych życzeń, czas (?) (?) (?).

Screen z aukcji internetowej

Screen z aukcji internetowej

396 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj