Kilka zdjęć harcerzy z 1947 roku ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku

W zbiorach Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku znajdują się trzy zdjęcia podpisane jako „Błękitna Drużyna Harcerzy” – Kobiele Wielkie.

Trudno określić czy zdjęcia zostały wykonane w Kobielach Wielkich i przedstawiają harcerzy, którzy tam pojechali, czy też jest to tamtejsza drużyna. Po drugiej wojnie światowej istniała w Radomsku drużyna Błękitnych, co może wskazywać, że to harcerze z naszego miasta się wybrali do Kobiel np. na jakiś biwak. Pierwsze ze zdjęć przedstawia harcerzy na Górze Chełmo, która położona jest w zupełnie innym miejscu naszego powiatu niż Kobiele Wielkie, więc możliwe, że mamy do czynienia po prostu z radomszczańskimi „Błękitnymi”.

Drugie ze zdjęć przedstawia harcerzy idących w szyku defiladowym. Jeden z harcerzy uderza w bęben, inny trzyma proporzec oparty o ramię. Na pierwszym planie zaś znajduje się mężczyzna, który albo przypadkowo pozuje do zdjęcia, albo jest jakimś opiekunem harcerzy. Tak mi się wydaje. To zdjęcie również pochodzi z 1947 roku.

Trzecie ze zdjęć przedstawia drużynę harcerzy pozujących do zdjęcia. Widać tam proporzec, niestety trudno odczytać z niego cokolwiek. Na środku, pomiędzy harcerzami znajduje się dwóch mężczyzn, z których jeden jest zapewne księdzem. Być może ktoś rozpoznaje księdza lub któregoś z harcerzy na zdjęciach? Może to ksiądz z Kobiel Wielkich?

343 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj