Krzyż choleryczny koło miejscowości Budy

Ten artykuł dodałem 15.12.2017 roku

Na obiekt ten natrafiłem zupełnie przypadkiem. Jechałem asfaltówką po drodze między Zagórzem a Podświerkiem. Nagle po lewej stronie, za drzewami, coś rzuciło mi się w oczy. Nie spieszyłem się nigdzie, więc stanąłem.

pamiatka_pielgrzymki_lowickiej_kolo_miejscowosci_budy_1

pamiatka_pielgrzymki_lowickiej_kolo_miejscowosci_budy_2

Za drzewami, na niewielkim piaszczystym wzniesieniu stał krzyż, taki jak każdy inny. Moją uwagę przykuła jednak metalowa tabliczka, która mieniła się w słońcu. To już mnie zainteresowało na tyle, aby przyjrzeć się z bliska.

pamiatka_pielgrzymki_lowickiej_kolo_miejscowosci_budy_3

Na tabliczce znajduje się następujący napis:

STAT CRUX DUM VOLVITUR ORBIS-
KRZYŻ STOI CHOCIAŻ
KRĘCI SIĘ ŚWIAT

„NA PAMIĄTKĘ OJCOM NASZYM
JAKO WOTUM DZIĘKCZYNNE BOGU,
ZA WYGASŁĄ ZARAZĘ CHOLERY.

1895-1970
PIELGRZYMKA ŁOWICKA”

pamiatka_pielgrzymki_lowickiej_kolo_miejscowosci_budy_4

pamiatka_pielgrzymki_lowickiej_kolo_miejscowosci_budy_5

Okazuje się więc, że jest to wotum dziękczynne na pamiątkę epidemii cholery, która miała miejsce w 1895 roku. Wygląda na to, że tabliczka jest jednak całkiem nowa, ufundowana zapewne przez pielgrzymów z Łowicza.

776 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: