Leszek Możdżer i Radomsko? Coś jest na rzeczy

Ten artykuł dodałem 10.05.2017 roku

Znacie pianistę i kompozytora Leszka Możdżera? Doszukałem się związku tego artysty z naszym miastem.

Kim jest Leszek Możdżer?

Leszek (a właściwie Lesław) Możdżer urodził się w 1971 roku w Gdańsku. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Początkowo występował w zespole Emila Kowalskiego, jednak pierwsze sukcesy osiągnął z grupą Miłość. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Davidem Gilmourem, Michałem Urbaniakiem, Kazikiem Staszewskim, raperem Eldo, Tymonem Tymańskim oraz zespołami Myslovitz, Blenders, Behemoth. Jego nagrania (jako solista bądź członek zespołu) słuchać na ponad 80 albumach. Kilka lat temu Możdżer został wybrany na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition. Warto dodać, że stał się tym samym pierwszym Polakiem pełniącym tę zaszczytną funkcję. W 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski a w 2006 otrzymał Złotą batutę za Zasługi dla Kultury Polskiej. To tylko dwa z wielu wyróżnień jakie otrzymał Leszek Możdżer. Obecnie Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym Enter Music Festival w Poznaniu.

pl_leszek_mozdzerBy Leszek_3.jpg: Munecakatederivative work: Sp5uhe (talk) – Leszek_3.jpg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10083759

Co go więc łączy z Radomskiem…?

Aby opowiedzieć co łączy Leszka Możdżera z Radomskiem, należy cofnąć się do przełomu XIX i XX wieku. Wówczas to 16-letnia Feliksa (córka Adama Półroli z Bogwidzowów) wzięła wbrew obojgu rodzicom ślub z Franciszkiem Morawcem, który był kolejarzem. Z tego małżeństwa urodziło się na początku XX wieku pięcioro dzieci, m.in. Wiktor, który podobnie jak ojciec, pracował na kolei. Ożenił się on z Marią. W 1944 roku Marii oraz Wiktorowi urodziła się córka – Lubomira. Wyszła ona za mąż za niejakiego Józefa Możdżera. I to właśnie owocem tego związku był Leszek, który od najmłodszych lat przejawiał swoje wybitne uzdolnienia muzyczne. Matka Lesława, Lubomira, podczas pobytu w Radomsku w 2013 roku, odwiedziła nawet groby rodzinne Morawców, znajdujące się na Nowym Cmentarzu.

Ciekawostkę o pochodzeniu Leszka Możdżera znalazłem w książce Zdzisława Machury pt. „Saga Rodu Półrolów. Część druga” z 2014 roku. Znajduje się tam wiele interesujących informacji związanych z osobami pochodzącymi z rodu Półrolów, niekoniecznie noszącymi to nazwisko. Związki słynnego fortepianisty z naszym miastem są jak widać bardzo luźne… Warto jednak wiedzieć o tego typu ciekawostce.

2922 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: