Oddziały Legionów w Radomsku – stara pocztówka

Ten artykuł dodałem 23.05.2015 roku

Za jedną z najcenniejszych pocztówek w moich zbiorach uważam tę, która przedstawia oddziały Legionów w Radomsku.

pocztowka_oddzialy_legionow_w_radomsku_awers

Na pocztówce tej widać jadących konno legionistów, którym salutują stojący ludzie. Z moich ustaleń wynika, że działo się to pod koniec 1914 roku. Trudno ustalić lokalizację miejsca, które przedstawia pocztówka.

Pocztówka wykonana jest techniką rotograwiury (odmiana druku wklęsłego, stosowana do dużych nakładów) w kolorze sepii. Jej wymiary to 140 x 90 mm.

pocztowka_oddzialy_legionow_w_radomsku_rewers

Na rewersie znajduje się informacja o wydawcy – „Nakładem Wiadomości Polskich”, a także podpis w lewym dolnym rogu:

SŁAWKÓW – OLKUSZ – RADOMSK – PIOTRKÓW
STYCZEŃ – MARZEC
1915

3960 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: