Oddziały Legionów w Radomsku – stara pocztówka

Ten artykuł dodałem 23.05.2015 roku

Za jedną z najcenniejszych pocztówek w moich zbiorach uważam tę, która przedstawia oddziały Legionów w Radomsku.

pocztowka_oddzialy_legionow_w_radomsku_awers

Na pocztówce tej widać jadących konno legionistów, którym salutują stojący ludzie. Z moich ustaleń wynika, że działo się to pod koniec 1914 roku. Trudno ustalić lokalizację miejsca, które przedstawia pocztówka.

Pocztówka wykonana jest techniką rotograwiury (odmiana druku wklęsłego, stosowana do dużych nakładów) w kolorze sepii. Jej wymiary to 140 x 90 mm.

pocztowka_oddzialy_legionow_w_radomsku_rewers

Na rewersie znajduje się informacja o wydawcy – „Nakładem Wiadomości Polskich”, a także podpis w lewym dolnym rogu:

SŁAWKÓW – OLKUSZ – RADOMSK – PIOTRKÓW
STYCZEŃ – MARZEC
1915

2523 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.