Nieukończona kaplica w Borowiecku

Przejeżdżając przez Borowiecko zauważyłem, że na zalesionym pagórku znajduje się całkiem okazały krzyż. Ze względu na moje historyczne zainteresowania, postanowiłem się tam zatrzymać i zobaczyć ten obiekt. Krzyż ma kilka metrów wysokości, otoczony jest płotkiem, u podnóża stał znicz oraz sztuczne kwiaty.

nieukonczona_kaplica_borowiecko1

nieukonczona_kaplica_borowiecko2

Moją uwagę przykuło jednak coś innego. Na pagórku, powyżej krzyża zobaczyłem fundamenty niedokończonego budynku. Okazuje się, że w tym miejscu miała stanąć kiedyś katolicka kaplica dla okolicznych mieszkańców. Z nieznanych mi jeszcze powodów nie udało się jej dokończyć. Po fundamentach widać, że w środku byłoby miejsce dla kilkunastu, może kilkudziesięciu ludzi. Kaplica ta nie byłaby więc chyba siedzibą nowej parafii, ale podlegałaby proboszczowi w Dobryszycach. Parafia w Bloku Dobryszyce powstała w roku 1987 a gołym okiem widać, że fundamenty są starsze.

W IX tomie Zeszytów Radomszczańskich, w artykule ks. Jacka Kapuścińskiego pt. „Duchowieństwo parafii Dobryszyce” znalazłem fragment dotyczący Fidelisa Łabędowicza – proboszcza parafii Dobryszyce w latach 1957-1970. Autor artykułu wspomina, że za rządów ks. Łabędowicza „(…) została zorganizowana kaplica w sąsiedniej miejscowości Borowiecko”. Czyżby kaplica wówczas powstała, a potem np. ją zburzono? A może chodzi o inny budynek w Borowiecku, który służył jako kaplica? Być może istotne będą także dwa następne zdania z artykułu, w którym mowa o proboszczu: „W tym czasie pogorszył się jego stan zdrowia. Odbył wtedy kuracje sanatoryjne, które znacznie poprawiły jego samopoczucie”. W każdym razie dzięki odwołaniom do przypisów z tego artykułu, będę wiedział gdzie mogę znaleźć kolejne informacje na ten temat. W bliżej nieokreślonym czasie zajrzę do tychże materiałów.

nieukonczona_kaplica_borowiecko3

nieukonczona_kaplica_borowiecko4

nieukonczona_kaplica_borowiecko5

Spotkałem się z informacją, że w pobliżu niewybudowanej kaplicy miała miejsce w 1962 roku katastrofa lotnicza, ale wiele osób twierdzi też, że wydarzenia tego nie należy łączyć z tym miejscem, bo samolot rozbił się zupełnie gdzie indziej. Jeśli ktoś dysponuje jakimikolwiek informacjami na temat okoliczności budowy tego obiektu, proszę o kontakt.

1409 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj