Ojciec Bonawentura Julian Urban OFMConv

Ten artykuł dodałem 18.12.2017 roku

Ojciec Bonawentura urodził się 13 stycznia 1938 roku w Rudzie-Horyńcu koło Lubaczowa, w obecnym województwie podkarpackim. Jego ojcem był Michał Urban, matką Katarzyna z domu Jarapud.

o_bonawentura_julian_urban

Bonawentura Urban edukację rozpoczął dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. W 1953 roku wstąpił do zakonu Franciszkanów. W prośbie o przyjęcie do nowicjatu w łódzkich Łagiewnikach napisał:

Pragnę w dalszym ciągu iść w tym samym kierunku, a mianowicie poświęcić się Bogu w Zakonie św. Franciszka by jako kapłan pracować nad rozszerzeniem chrześcijaństwa u innych ludów i zbawieniem dusz.

31 sierpnia 1954 roku złożył pierwsze śluby zakonne, a śluby wieczyste – 30 października 1960 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 1962 roku. Studiował filozofię w Łagiewnikach, a teologię w Krakowie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (magister teologii pastoralnej – 1965 r., doktor teologii pastoralnej – 1971 r.).

Po święceniach kapłańskich, w latach 1962-1967 (z dwuletnią przerwą na wspomniane wcześniej studia teologiczne w Krakowie) pracował we Wrocławiu jako katecheta, kolejny rok wykonywał tę pracę w Krakowie. W 1968 roku Kapituła Prowincjalna wybrała Ojca Bonawenturę na Sekretarza Prowincji. Pełnił on ten urząd do 1971 roku. W tym czasie był również wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Od 1971 do 1972 roku pracował jako proboszcz i katecheta w Szklarskiej Porębie, a później do 1977 roku w Legnicy jako katecheta młodzieży. W 1977 roku powrócił do Krakowa, gdzie został katechetą i duszpasterzem akademickim, a od 1980 do 2000 roku był wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów. Po 20 latach pracy akademickiej został przeniesiony do Wrocławia, a w 2003 roku do Radomska. Ostatnie 14 lat na miarę swoich sił podejmował pracę duszpasterską w klasztorze w Radomsku.

16 czerwca 2012 roku o. Bonawentura obchodził złoty jubileusz święceń kapłańskich. Warto dodać, że w 2017 roku Ojciec Bonawentura obchodził 63 rok życia zakonnego i 55 rok życia kapłańskiego.

Na koniec, w ramach ciekawostki warto wyjaśnić co oznacza enigmatyczny skrót zawarty w tytule tego artykułu, tuż za nazwiskiem zakonnika. OFMConv to skrót od łacińskiego wyrażenia „Ordo Fratrum Minorum Conventualium”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych”. Mówiąc prościej – chodzi o zakon franciszkanów, a dodanie takiego skrótu po nazwisku oznacza, że dana osoba jest członkiem tegoż zakonu.

W tym miejscu informowałem o śmierci oraz pogrzebie Ojca Bonawentury Juliana Urbana.

660 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.