Zbigniew Hartwig

Ten artykuł dodałem 27.09.2018 roku

Zbigniew Hartwig to znany operator kamery z lat 60. i 70. XX wieku. Urodził się 19 czerwca 1923 roku w Radomsku. Niektóre źródła mówią o tym, że datą jego urodzin jest 15 czerwca 1923 roku, a miejscem – Gomunice. Był synem Stanisława oraz Eugenii. W czasie drugiej wojny światowej był czynnym członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, gdzie był kolporterem literatury podziemnej. Później ukończył kurs podchorążych AK. W sierpniu 1944 roku wstąpił do grupy „Kruka” wchodzącej w skład batalionu „Warszyca”. W grupie tej działał do wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski. Już po wojnie próbował pod zmienionym nazwiskiem przedostać się przez Czechosłowację na Zachód, ale nie mu się to nie udało.

W okresie powojennym został zarejestrowany jako tajny współpracownik Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach.

W latach 1947-1954 studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był operatorem w takich filmach jak „Suita Polska” (1958 r.), „Ogniomistrz Kaleń” (1961 r.), „Historia żółtej ciżemki” (1961 r.), „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964 r.), „Kolumbowie” (1970 r.), „Chłopi” – współpraca operatorska (1973 r.), „Granica” (1977 r.), „Rodzina Połanieckich” (1978 r.), „Kasztelanka” (1983 r.) oraz w serialach, m.in. „Wojna domowa” i „Lalka”.

1218 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: