Panorama Radomska z 1939 roku

Ten artykuł dodałem 17.02.2017 roku

W moje ręce trafiło ciekawe zdjęcie pochodzące z 1939 roku, zrobione już po wybuchu II wojny światowej. Fotografia jest dość duża, ale ograniczają ją ramy strony. Zachęcam do pobrania na komputer – wtedy będzie jeszcze większa i będzie można się dokładniej przyjrzeć.

radomsko_1939_z_lotu_ptaka

Na zdjęciu widać obiekty, których teraz trudno szukać w Radomsku. Przedstawię kilka z nich.

W centralnej części zdjęcia znajduje się obecny Plac 3-go Maja. W parku nie było wówczas drzew. Nieco niżej widać budynki, które kiedyś znajdowały się obok ulicy Mineralnej, czyli między dzisiejszymi parkami. W czasie II wojny wspomniane budynki zostały zniszczone, a potem rozebrane, dziś nie ma po nich śladu. Tam gdzie dziś stoi poczta, kiedyś znajdował się też inny budynek.

W górnej części zdjęcia można zobaczyć prawie poziomy pasek – to koryto Radomki. Obok rzeczki, na zdjęciu poniżej niej, znajduje się budynek. Dziś już go nie ma, został rozebrany w latach 90.

Plac, na którym dziś znajduje się siedziba straży pożarnej, na zdjęciu jest pusty. W lewym górnym rogu widać zarys wieży kościoła ewangelickiego, rozebranego w latach 50.

U zbiegu dzisiejszych ulic Fabianiego i Wyszyńskiego nie ma bloków. Inaczej też dziś wygląda budynek szpitala od strony ulicy Fabianiego.

6472 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.