Panorama Radomska z 1939 roku

W moje ręce trafiło ciekawe zdjęcie pochodzące z 1939 roku, zrobione już po wybuchu II wojny światowej. Fotografia jest dość duża, ale ograniczają ją ramy strony. Zachęcam do pobrania na komputer – wtedy będzie jeszcze większa i będzie można się dokładniej przyjrzeć.

radomsko_1939_z_lotu_ptaka

Na zdjęciu widać obiekty, których teraz trudno szukać w Radomsku. Przedstawię kilka z nich.

W centralnej części zdjęcia znajduje się obecny Plac 3-go Maja. W parku nie było wówczas drzew. Nieco niżej widać budynki, które kiedyś znajdowały się obok ulicy Mineralnej, czyli między dzisiejszymi parkami. W czasie II wojny wspomniane budynki zostały zniszczone, a potem rozebrane, dziś nie ma po nich śladu. Tam gdzie dziś stoi poczta, kiedyś znajdował się też inny budynek.

W górnej części zdjęcia można zobaczyć prawie poziomy pasek – to koryto Radomki. Obok rzeczki, na zdjęciu poniżej niej, znajduje się budynek. Dziś już go nie ma, został rozebrany w latach 90.

Plac, na którym dziś znajduje się siedziba straży pożarnej, na zdjęciu jest pusty. W lewym górnym rogu widać zarys wieży kościoła ewangelickiego, rozebranego w latach 50.

U zbiegu dzisiejszych ulic Fabianiego i Wyszyńskiego nie ma bloków. Inaczej też dziś wygląda budynek szpitala od strony ulicy Fabianiego.

9691 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj