Pocztówka z lat 60. Piękne samochody zaparkowane pod kościołem Św. Lamberta

Ten artykuł dodałem 21.02.2021 roku

W mojej kolekcji pocztówek znajduje się taki okaz z lat 60. XX wieku.

Na zdjęciu widać fragment kościoła Św. Lamberta oraz rząd samochodów. Dowiedziałem się, że pierwszy, trzeci i czwarty samochód to Warszawa, a drugi to GAZ-21 Wołga. Zapewne fotografię wykonano w niedzielę. Odświętnie ubrani ludzie przechodzą obok samochodów, poza tym miasto wydaje się puste. W oddali widać budynki istniejące do dziś. W kamienicy na rogu obecnej ulicy Krakowskiej i Wyszyńskiego nie ma już sklepu spożywczego, który na zdjęciu oznaczono neonem z napisem wykonanym charakterystyczną czcionką z tamtych czasów. Warto zwrócić uwagę, że wtedy wyjazd z ulicy Przedborskiej do centrum przebiegał inaczej niż dziś, dlatego na zdjęciu czwarty samochód stoi na miejscu parkingowym, a nie na ulicy, jak byśmy dziś uważali.

Dane wydawnicze są zasłonięte przez naklejony znaczek, którego absolutnie nie chcę zrywać. Można jednak odczytać inne informacje znajdujące się na rewersie. Autorem zdjęcia jest radomszczanin Jakub Lechowski, a wydawcą Biuro Wydawnicze „Ruch”. Pocztówka wydana została przy okazji 700-lecia Radomska, a więc około roku 1966. Zdjęcie podpisano: „Plac 3 Maja”. Pocztówka ma wymiary ok. 145 x 102 mm. Pocztówkę tę nadawca napisał 23 sierpnia 1969 roku, a wysłał dzień później. Obydwie daty można odczytać – ta pierwsza jest w górnym lewym rogu (do góry nogami), a druga na pieczątce na znaczku.

715 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)