Pozostałości po cmentarzu epidemicznym przy ul. Jałowcowej w Radomsku

Ten artykuł dodałem 19.06.2021 roku

Ulica Jałowcowa jest ulicą graniczną miasta Radomska od strony południowo-zachodniej. To właśnie w tamtych okolicach znajdował się kiedyś cmentarz epidemiczny.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Pozostało po tej nekropolii niewiele – zaledwie jeden metalowy krzyż pośród drzew. Od okolicznych mieszkańców dowiedziałem się, że krzyż ten został jakiś czas temu przeniesiony z miejsca po drugiej stronie drogi przez nowego właściciela terenu. Pierwotnie cmentarz znajdował się więc po tej stronie drogi co położona nieco dalej gospoda „Pod Jałowcem”. Na cmentarzu spoczywali mieszkańcy Wymysłówka oraz Brodowego, którzy zmarli na cholerę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się tam krzyże, a ok. roku 2000 miejsce to było zadbane, zapalano tam znicze.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

414 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)