Pomnik – macewa na terenie dawnego getta żydowskiego w Radomsku

Ten artykuł dodałem 17.11.2020 roku

Przy ul. Joselewicza znajduje się pomnik upamiętniający likwidację getta żydowskiego.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Został on tam postawiony w roku 2007 z inicjatywy Radomszczańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Izraela. Napis na pomniku brzmi następująco:

W 65 rocznicę likwidacji
przez niemieckich okupantów
getta żydowskiego w Radomsku.
Pamiętamy
mieszkańcy miasta.
Radomsko 2007/2008

Listopad 2020 r., fot. Paweł DudekListopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Poniżej napisu w języku polskim znajduje się też hebrajki napis. Pomnik ma formę macewy. Autorem projektu jest Zdzisław Wiatr. Miejsce, w którym znajduje się pomnik nie jest przypadkowe. Oprócz tego, że był to teren getta, znajdowała się obok także Radomszczańska Wielka Synagoga. Likwidacja radomszczańskiego getta rozpoczęła się w dniach 9-12 października 1942 roku. W sumie do obozu Zagłady w Treblince wywieziono ok. 14 000 Żydów.

760 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)