Poszukiwania: Wigdor Lachman. Ktoś coś widział, słyszał, czytał?

Poszukuję informacji o osobie, która nazywała się Wigdor Lachman. Był on Żydem, urodził się w Radomsku w 1897 roku. 31 lipca 1944 roku znalazł się w konwoju nr 77, ostatnim dużym transporcie Żydów deportowanych z obozu internowania w Drancy (okolice Paryża) do stacji Bobigny, a potem do nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz – Birkenau. Osoby, które trafiły do tego obozu, wkrótce zginęły w komorach gazowych.

Informacje te zbieram do opracowania biogramu tejże osoby w ramach mojego uczestnictwa w projekcie „Konwój 77” . Jest to projekt edukacyjny prowadzony przez stowarzyszenie o takiej samej nazwie. Polega na rekonstruowaniu biografii 1400 Żydów deportowanych latem 1944 roku z obozu przejściowego w Drancy (obecnie dzielnica Paryża) do niemieckich obozów zagłady. Projekt jest wspierany przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Młodzieży.

Jedno z francuskojęzycznych źródeł, na które natrafiłem

Zainteresowałem się postacią Wigdora Lachmana, ponieważ pochodził on z Radomska. Drugą osobą z naszego miasta, która znalazła się w konwoju nr 77 była Gołda Gruszka. Jej biogram został już opracowany. Póki co, nie mam zbyt wielu informacji o Wigdorze Lachmanie. Może ktoś z Czytelników widział w jakichś materiałach wzmiankę? Interesują mnie nawet informacje o innych osobach o nazwisku Lachman, niekiedy jest to bardzo cenna wskazówka. Docelowo planuję opracować ten biogram w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

475 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj