Poszukiwania: Wigdor Lachman. Ktoś coś widział, słyszał, czytał?

Ten artykuł dodałem 6.01.2022 roku

Poszukuję informacji o osobie, która nazywała się Wigdor Lachman. Był on Żydem, urodził się w Radomsku w 1897 roku. 31 lipca 1944 roku znalazł się w konwoju nr 77, ostatnim dużym transporcie Żydów deportowanych z obozu internowania w Drancy (okolice Paryża) do stacji Bobigny, a potem do nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz – Birkenau. Osoby, które trafiły do tego obozu, wkrótce zginęły w komorach gazowych.

Informacje te zbieram do opracowania biogramu tejże osoby w ramach mojego uczestnictwa w projekcie „Konwój 77” . Jest to projekt edukacyjny prowadzony przez stowarzyszenie o takiej samej nazwie. Polega na rekonstruowaniu biografii 1400 Żydów deportowanych latem 1944 roku z obozu przejściowego w Drancy (obecnie dzielnica Paryża) do niemieckich obozów zagłady. Projekt jest wspierany przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Młodzieży.

Jedno z francuskojęzycznych źródeł, na które natrafiłem

Zainteresowałem się postacią Wigdora Lachmana, ponieważ pochodził on z Radomska. Drugą osobą z naszego miasta, która znalazła się w konwoju nr 77 była Gołda Gruszka. Jej biogram został już opracowany. Póki co, nie mam zbyt wielu informacji o Wigdorze Lachmanie. Może ktoś z Czytelników widział w jakichś materiałach wzmiankę? Interesują mnie nawet informacje o innych osobach o nazwisku Lachman, niekiedy jest to bardzo cenna wskazówka. Docelowo planuję opracować ten biogram w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

190 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)