Radomsko na starej niemieckiej mapie kolei żelaznej

Na ekspozycjach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie kilka razy pojawiają się materiały związane z Radomskiem. Znalazłem tam m.in. starą niemiecką mapę kolejową z zaznaczonym naszym miastem oraz kilkoma innymi okolicznymi miejscowościami.

niemiecka_mapa_kolej_tytul

Tytuł tej mapy, tłumaczony z języka niemieckiego brzmi: Mapa kolei żelaznej wschodniej Europy ze szczególnym uwzględnieniem Imprerium Rosyjskiego według oficjalnych źródeł pod redakcją Johanna Pohla oraz Bohuslava Widimskyego. Jeśli ktoś uważa, że to tłumaczenie nie jest zbyt precyzyjne, czekam na sugestie.

Na mapie widnieje także nazwa miasta – Wien, czyli Wiedeń. To zapewne miejsce jej wykonania lub druku. Mapa jest wykonana najprawdopodobniej w skali 1:2500000 (trudno odczytać te liczby).

niemiecka_mapa_kolej_fragment_radomsko

Już po opublikowaniu artykułu Czytelnik bloga dodał swoje spostrzeżenia, które tutaj zamieszczam. Otóż na mapie zaznaczono też Bzin – to nazwa stacji węzłowej, gdzie zbiegają się linie z Koluszek, z granicy przez Kielce i zapewne z Warszawy przez Radom, a w prawo zapewne do Stalowej Woli przez Starachowice. Dziś jest to stacja Skarżysko-Kamienna.

Trudno mi jak na razie ustalić datę powstania mapy. Wydaje mi się, że mamy tutaj do czynienia z XX wiekiem, może nawet pierwszymi latami niepodległej Polski. Pewną wskazówką jest to, że nazwa naszego miasta brzmi „Radomsk”, używano jej w latach 1919-1922.

Oprócz Radomska na mapie znajduje się także Kamińsk (tak, tak – bez litery „e”). To jednak nie ta sama stacja, co teraz. Kiedyś tą nazwą określano stację, która teraz znajduje się w Gomunicach. Oprócz tego na wschodzie widoczny jest Przedbórz, oczywiście jako miasto bez stacji kolejowej.

3455 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj