Serial „Janka” i nasze okolice

Ten artykuł dodałem 5.02.2020 roku

Niedawno opisywałem dwa ciekawe obiekty znajdujące się na terenie Bąkowej Góry – ruiny zamku oraz dworek Małachowskich. Obydwa te miejsca, zresztą położone obok siebie, zostały uwiecznione w serialu telewizyjnym „Janka”. Zapewne nie każdy kojarzy, bo serial ten powstał w 1989 roku. Jest efektem współpracy polskich i zachodnioniemieckich twórców. Co istotne, reżyserem był pochodzący z naszych stron Janusz Łęski. Ukazane są tam przygody grupy polskich dzieci mieszkających na wsi w latach 20. XX wieku. Ich rodziny są ze sobą skonfliktowane, dlatego też dzieci, idąc za śladem dorosłych, również utworzyły dwie wzajemnie zwalczające się bandy. Tak naprawdę jednak wzajemne towarzystwo wcale im nie przeszkadzało. Tytułową bohaterką jest Janka – kilkunastoletnia dziewczyna. W jej rolę wcieliła się Agnieszka Krukówna, a można tam też zobaczyć m.in. Krzysztofa Kowalewskiego i Zofię Merle. Serial składa się z 15 odcinków, wszystkie można odnaleźć w internecie.

Kadr z serialu „Janka”

Tak jak wspomniałem na początku, w serialu pokazano ruiny zamku oraz dworku Małachowskich w Bąkowej Górze, ale znawcy dalszych okolic rozpoznają też sulejowski klasztor.

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

Kadr z serialu „Janka”

1934 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: