Sierociniec w Piaszczycach (przeniesiony potem do Zakrzewa)

Ten artykuł dodałem 3.06.2018 roku

W czasie drugiej wojny światowej funkcjonował w Piaszczycach sierociniec. Udało mi się ustalić jego lokalizację. Od spotkanej w Piaszczycach starszej pani dowiedziałem się, że znajdował się on na terenie dawnego majątku, którego pozostałości jeszcze się tam znajdują. Oczywiście nie ma już śladu albo informacji o tym, że kiedyś był tam sierociniec.

Dziećmi zajmowały się siostry Urszulanki. W „Kurierze Częstochowskim” (nr 62 z 1941 r.) zapisano, że miasto Radomsko utrzymywało tenże sierociniec. Przebywało tam wówczas 38 dzieci. Z kolei w zasobach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim znajdują się dokumenty związane z budżetem sierocińca za okres od 1 kwietnia 1945 roku do 31 marca 1946 roku.

Prawdopodobnie właśnie z końcem marca 1946 roku sierociniec przeniesiono do nowej lokalizacji, do Zakrzewa (obecnie gmina Kodrąb). Znalazłem też inną informację mówiącą, że w Zakrzewiu dzieci mieszkały dopiero od 1950 roku. W każdym razie sierociniec mieścił się w XIX-wiecznym dworze. Budynek ten istnieje do dziś, znajduje się on w rękach prywatnych. Sierociniec funkcjonował tam do roku 1951. Potem przeniesiono go do Maliny koło Kutna.

Artykuł powstał na kanwie apelu, który wcześniej opublikowałem na blogu. Wszelkie nowe informacje o sierocińcu są nadal poszukiwane.

Lokalizacja sierocińca w Piaszczycach

Lokalizacja sierocińca w Zakrzewiu

1041 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: