Sierociniec w Piaszczycach (przeniesiony potem do Zakrzewa)

W czasie drugiej wojny światowej funkcjonował w Piaszczycach sierociniec. Udało mi się ustalić jego lokalizację. Od spotkanej w Piaszczycach starszej pani dowiedziałem się, że znajdował się on na terenie dawnego majątku, którego pozostałości jeszcze się tam znajdują. Oczywiście nie ma już śladu albo informacji o tym, że kiedyś był tam sierociniec.

Dziećmi zajmowały się siostry Urszulanki. W „Kurierze Częstochowskim” (nr 62 z 1941 r.) zapisano, że miasto Radomsko utrzymywało tenże sierociniec. Przebywało tam wówczas 38 dzieci. Z kolei w zasobach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim znajdują się dokumenty związane z budżetem sierocińca za okres od 1 kwietnia 1945 roku do 31 marca 1946 roku.

Prawdopodobnie właśnie z końcem marca 1946 roku sierociniec przeniesiono do nowej lokalizacji, do Zakrzewa (obecnie gmina Kodrąb). Znalazłem też inną informację mówiącą, że w Zakrzewiu dzieci mieszkały dopiero od 1950 roku. W każdym razie sierociniec mieścił się w XIX-wiecznym dworze. Budynek ten istnieje do dziś, znajduje się on w rękach prywatnych. Sierociniec funkcjonował tam do roku 1951. Potem przeniesiono go do Maliny koło Kutna.

Artykuł powstał na kanwie apelu, który wcześniej opublikowałem na blogu. Wszelkie nowe informacje o sierocińcu są nadal poszukiwane.

Lokalizacja sierocińca w Piaszczycach

Lokalizacja sierocińca w Zakrzewiu

1312 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj