Stary kościół parafialny w Radomsku (rycina z książki R. Hube)

Ten artykuł dodałem 19.02.2017 roku

W książce Romualda Hube pt. „Kościół parafialny stary i nowy w Radomsku” z 1876 roku znajduje się ciekawa rycina przedstawiająca najważniejszą radomszczańską świątynię katolicką.

stary_kosciol_parafialy_w_radomsku_rycina_ksiazka_hube

To kościół Św. Lamberta. Wizerunek ten przedstawia stan budynku z roku 1869 lub lat wcześniejszych, gdyż potem zbudowano nowy kościół. Rycina wykonana jest z perspektywy dzisiejszego parku.

Otoczenie również się zmieniło. Na placu przy kościele nie ma drzew, ale nieco za nimi również dziś stoi budynek należący do parafii. Plac w centrum wykorzystywany był jako miejsce targów. Po prawej stronie od kościoła widać kamienice. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Kościół stoi na wzniesieniu. Autor w książce określił to tymi słowami – „(…) na wyniosłości naturalnej, a może i pracą ludzką usypanej, z ołtarzem ku wschodowi obróconym (…)”.

Sam budynek kościoła również się zmienił. Teraz jest to budowla w stylu neobarokowym.

2059 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.