Stary kościół parafialny w Radomsku (rycina z książki R. Hube)

Ten artykuł dodałem 19.02.2017 roku

W książce Romualda Hube pt. „Kościół parafialny stary i nowy w Radomsku” z 1876 roku znajduje się ciekawa rycina przedstawiająca najważniejszą radomszczańską świątynię katolicką.

stary_kosciol_parafialy_w_radomsku_rycina_ksiazka_hube

To kościół Św. Lamberta. Wizerunek ten przedstawia stan budynku z roku 1869 lub lat wcześniejszych, gdyż potem zbudowano nowy kościół. Rycina wykonana jest z perspektywy dzisiejszego parku.

Otoczenie również się zmieniło. Na placu przy kościele nie ma drzew, ale nieco za nimi również dziś stoi budynek należący do parafii. Plac w centrum wykorzystywany był jako miejsce targów. Po prawej stronie od kościoła widać kamienice. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Kościół stoi na wzniesieniu. Autor w książce określił to tymi słowami – „(…) na wyniosłości naturalnej, a może i pracą ludzką usypanej, z ołtarzem ku wschodowi obróconym (…)”.

Sam budynek kościoła również się zmienił. Teraz jest to budowla w stylu neobarokowym.

3207 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: