Szkoła w Zrąbcu

Ten artykuł dodałem 17.04.2018 roku

Budynków po dawnych szkołach jest w naszym powiecie całkiem sporo, m.in. w Strzałkowie, Chełmie czy Myśliwczowie. Parę dni temu natrafiłem na kolejny budynek, całkowicie opuszczony. To dawna szkoła w Zrąbcu, w gminie Kobiele Wielkie.

szkola_zrabiec_1

Pisząc ten artykuł nie miałem żadnych konkretnych informacji na temat szkoły w Zrąbcu. Już po jego opublikowaniu pojawił się komentarz autorstwa pana Henryka Nabiałkowskiego. Pan Henryk przedstawił swoje wspomnienia oraz historię szkoły. Poniżej cytuję pełną treść tego komentarza (zachowując oryginalną pisownię) – w ten sposób na pewno nie zginie.

Nauka w Szkole Podstawowej w Zrąbcu odbywała się od lat wczesno powojennych. Szkoła działała w 2 budynkach, jednym wynajętym od Bronisława Krakowiaka i starym budynku szkoły bliżej nieznanego mi pochodzenia. W 1963 roku gdy byłem wtedy w I klasie tej szkoły rozpoczęła się budowa nowej szkoły. Pamiętam jak mieszkańcy Zrąbca kopali fundamenty pod tę szkołę. Potem trwała budowa. Trochę długo, bo dopiero po 6,5 latach zaczęlismy sie w niej uczyć. Radość była wielka. Warunki jak na rok 1970 bardzo dobre.Zanim budowa sie zakończyła to przez te prawie 7 lat jako uczniowie uczestniczyliśmy w jej budowie. Nosiliśmy cegłę z wielkiego stosu na środku placu dla murarzy. Sprzątaliśmy ciągle po kolejnych etapach jej budowy. „Przepadały ” nam najczęściej lekcje wf, zajęć praktyczno-technicznych i wielu innych. Cóż, budowa pewnie w części była w „czynie społecznym”, ale fachowcy i pomocnicy byli na budowie zatrudnieni. Pamietam jak kładliśmy linoleum w wielu pomieszczeniach tej szkoły. Mankamentem było małe boisko do gier, szczególnie w siatkówke, czy piłkę nożną.
Uczyliśmy się klasach łączonych III z IV, V z VI i VII z VIII. Gdy byliśmy w VIII klasie było nudno, bo będąc w klasie VII słuchaliśmy zajęc z wcześniejszej klasy VIII. Może było z drugiej strony lepiej, bo „przerabialiśmy” program dwukrotnie? Ukończyłem szkolę w 1971 roku ucząc sie w nowym budynku zaledwie 1,5 roku. Byłem chyba jednym z ostatnich roczników, które kończyły właśnie w Zrąbcu pełną VIII klasową szkołę.
Potem chyba była V klasowa, potem chyba III klasowa, aż edukacja w niej zamarła. Był okres w jej działalności, gdy była w niej zlokalizowana szkoła specjalna(chyba jako filia szkoły specjalnej w Radomsku) Mieszkancy Zrąbca buntowali się przeciwko temu, że ich dzieci musiały jeździć do Kobiel Wielkich. Coż takie czasy, dzieci ubywało. Przykro patrzeć na opuszczony, marniejący budynek szkoły, w który wbudowaliśmy wiele cegieł dosłownie i w przenośni.

szkola_zrabiec_2To nie jest ogrodzenie szkoły. To widok na budynek z ulicy, z perspektywy sąsiedniej posesji.

szkola_zrabiec_3W środkowej części zdjęcia, na prawo od drzew z białymi kwiatami widać zarys szkoły. Fotografia zrobiona z perspektywy drogi z Huty Drewnianej do Kobiel Wielkich.

Budynek od co najmniej kilku lat jest opuszczony, widać już całkiem zaawansowane postępy degradacji. Na teren szkoły nie można (legalnie) wejść, brama jest zamknięta na kłódkę. Jeśli ktoś ma jakieś informacje lub wspomnienia związane z tą szkołą, proszę o kontakt.

szkola_zrabiec_4

861 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.