Tablica poświęcona podporucznikowi Wacławowi Krasnopolskiemu

Ten artykuł dodałem 23.04.2017 roku

Trzeba przyznać, że ta tablica pamiątkowa jest umiejscowiona w całkiem dogodnym miejscu. Codziennie obok niej przechodzą setki, a może i tysiące ludzi. Jestem ciekaw ilu z nich zatrzymało się chociażby na chwilę, aby przeczytać kilka słów na temat podporucznika Wacława Krasnopolskiego.

tablica_waclaw_krasnopolski_1

Oto treść inskrypcji z tablicy:

PAMIĘCI
ZAWIADOWCY ODCINKA
DROGOWEGO PKP W RADOMSKU
PODPORUCZNIKA
WACŁAWA KRASNOPOLSKIEGO
ZAMORDOWANEGO PRZEZ
NKWD W OBOZIE W STAROBIELSKU
I PRACOWNIKÓW KOLEJOWYCH
POMORDOWANYCH I POLEGŁYCH
W WALCE Z HITLEROWSKIM
NAJEŹDŹCĄ W LATACH
1939 – 1945

STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW  TECHNIKÓW
KOMUNIKACJI W ŁODZI

Domniemam, że tablica została zamontowana dość dawno, bo określenie „hitlerowski najeźdźca” było dość popularnym sformułowaniem używanym na tego typu obiektach w okresie PRL-u. Miało to niejako odsunąć odpowiedzialność Sowietów od morderstw i ogólnie wszystkiego co złe (oczywiście nie umniejszam przy tym zbrodni hitlerowskich). Jak widać, na tej tablicy się to chyba udało, bo w siódmym wersie jest wspomniane NKWD, a więc faktyczni mordercy Krasnopolskiego, a w dziesiątym i jedenastym – hitlerowski najeźdźca, który akurat w tym konkretnym przypadku nie ma nic wspólnego z morderstwami w Starobielsku i Charkowie. Bardziej precyzyjne byłoby więc określenie na tablicy – „(…) W WALCE Z ARMIĄ CZERWONĄ I HITLEROWSKIM NAJEŹDŹCĄ (…)”.

tablica_waclaw_krasnopolski_2

A o samej postaci podporucznika Wacława Krasnopolskiego można przeczytać tutaj.

838 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.