Tablica poświęcona podporucznikowi Wacławowi Krasnopolskiemu

Ten artykuł dodałem 23.04.2017 roku

Trzeba przyznać, że ta tablica pamiątkowa jest umiejscowiona w całkiem dogodnym miejscu. Codziennie obok niej przechodzą setki, a może i tysiące ludzi. Jestem ciekaw ilu z nich zatrzymało się chociażby na chwilę, aby przeczytać kilka słów na temat podporucznika Wacława Krasnopolskiego.

tablica_waclaw_krasnopolski_1

Oto treść inskrypcji z tablicy:

PAMIĘCI
ZAWIADOWCY ODCINKA
DROGOWEGO PKP W RADOMSKU
PODPORUCZNIKA
WACŁAWA KRASNOPOLSKIEGO
ZAMORDOWANEGO PRZEZ
NKWD W OBOZIE W STAROBIELSKU
I PRACOWNIKÓW KOLEJOWYCH
POMORDOWANYCH I POLEGŁYCH
W WALCE Z HITLEROWSKIM
NAJEŹDŹCĄ W LATACH
1939 – 1945

STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW  TECHNIKÓW
KOMUNIKACJI W ŁODZI

Domniemam, że tablica została zamontowana dość dawno, bo określenie „hitlerowski najeźdźca” było dość popularnym sformułowaniem używanym na tego typu obiektach w okresie PRL-u. Miało to niejako odsunąć odpowiedzialność Sowietów od morderstw i ogólnie wszystkiego co złe (oczywiście nie umniejszam przy tym zbrodni hitlerowskich). Jak widać, na tej tablicy się to chyba udało, bo w siódmym wersie jest wspomniane NKWD, a więc faktyczni mordercy Krasnopolskiego, a w dziesiątym i jedenastym – hitlerowski najeźdźca, który akurat w tym konkretnym przypadku nie ma nic wspólnego z morderstwami w Starobielsku i Charkowie. Bardziej precyzyjne byłoby więc określenie na tablicy – „(…) W WALCE Z ARMIĄ CZERWONĄ I HITLEROWSKIM NAJEŹDŹCĄ (…)”.

tablica_waclaw_krasnopolski_2

A o samej postaci podporucznika Wacława Krasnopolskiego można przeczytać tutaj.

Od sierpnia 2019 roku na tej samej ścianie dworca kolejowego w Radomsku znajduje się jeszcze jedna tablica pamiątkowa, poświęcona Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Poniżej znajduje się zdjęcie pokazujące obydwie te tablice.

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

1285 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)