Tablica poświęcona represjonowanym politycznie żołnierzom – górnikom (klasztor Franciszkanów)

Ten artykuł dodałem 23.02.2021 roku

Na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów, na jednej ze ścian budynków klasztornych znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona represjonowanym politycznie żołnierzom – górnikom.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Poniżej znajduje się treść tej tablicy:

W HOŁDZIE

REPRESJONOWANYM
POLITYCZNIE
ŻOŁNIERZOM – GÓRNIKOM
OFIAROM REŻIMU
STALINOWSKIEGO
POLEGŁYM W LATACH 1949 – 1959
PODCZAS PRZMYUSOWEJ PRACY
W KOPALNIACH URANU,
WĘGLA KAMIENNEGO
I KAMIENIOŁOMACH

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
POKÓJ DUSZOM

KOLEDZY I SPOŁECZEŃSTWO
ZIEMI RADOMSZCZAŃSKIEJ 2000 R.

Na czarnej granitowej czarnej tablicy znajduje się krzyż oraz orzeł – godło Polski. Na tej samej ścianie znajdują się jeszcze dwie tablice pamiątkowe – jedna upamiętniająca uczniów poległych w 1920 r., a druga upamiętniająca zjazdy szlachty w XIV wieku.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

259 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)