Klasztor Franciszkanów w Radomsku. Pamiątkowa tablica upamiętniająca uczniów poległych w 1920 r.

Ten artykuł dodałem 13.09.2018 roku

Na ścianie budynku klasztoru Franciszkanów w Radomsku znajduje się tablica poświęcona uczniom Gimnazjum Stanisława Niemca. Uczniowie ci polegli w walkach z bolszewikami w roku 1920.

tablica_polegli_uczniowie_1920_klasztor_radomsko_1

Treść tablicy jest następująca:

PAMIĘCI BOHATERSKIEJ
UCZNIÓW-ŻOŁNIERZY GM: STANISŁAWA NIEMCA W RADOMSKU
POLEGŁYCH ZA OJCZYZNĘ W ROKU 1920

POLEGLI
CEJZYK ZYGMUNT
DZIABOR LUDWIK
GASIK ZYGMUNT
JAGODZIŃSKI EUGENJUSZ
NALEWAJKA JÓZEF
OBCZASIAK JAN
ORŁOWSKI JÓZEF
ŚLĘZAKIEWICZ STEFAN

ZAGINĘLI
JĘDRZEJCZYK ALEKSANDER
KOPERSKI WALERJAN
WINNICKI CZESŁAW
ZYBERING ZENON

I INNI

CZEŚĆ I CHWAŁA MŁODOCIANYM OBROŃCOM
ZIEMI OJCZYSTEJ

tablica_polegli_uczniowie_1920_klasztor_radomsko_2

Nad tablicą przedstawiony jest wizerunek orła z koroną. Tablica umiejscowiona jest na zewnętrznej ścianie budynku, na lewo od drzwi wejściowych prowadzących z dziedzińca do klasztoru. Już w środku klasztoru znaleźć można informację o losach tablicy, a są one dość ciekawe. Przytaczam całą treść.

Tablica umieszczona przy wejściu do tej świątyni zawierająca nazwiska żołnierzy – uczniów Gimnazjum Stanisława Niemca w Radomsku poległych za Ojczyznę w 1920 roku, wmurowana została poraz pierwszy w roku 1927 w mury tegoż gimnazjum. Czciła pamięć bohaterów w okresie II Rzeczpospolitej, przetrwała najczarniejszy okres wojny i okupacji.

W początkach lat 50-tych stała się niewygodnym świadkiem historii, świadkiem, którego komunistyczne władze chciały się pozbyć. Została skazana na zniszczenie  rzucona pod szkolny mur. Znaleźli się jednak i wtedy ludzie, którzy z narażeniem życia uratowali i ukryli tablicę.

W ukryciu doczekała lat 80-tych, kiedy powiew wolności pozwolił na jej ujawnienie i plany ponownego wmurowania. Uroczystości miały się odbyć 24 grudnia 1981 roku. Wykuto miejsce w murze klasztornym – przygotowano uroczystą Mszę. Niestety, wojna wypowiedziana 13 grudnia 1981 roku /przez Panów generałów/, własnemu narodowi uniemożliwiła realizację tych planów. W wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku odprawiona została tylko Msza św. za poległych, a tablicę trzeba było ukryć ponownie.

Rok 1989 przyniósł nową nadzieję na prawdziwą wolność i demokrację. Możliwe stało się głośne mówienie prawdy o historycznych wydarzeniach z roku 1920 i o bohaterskich obrońcach Ojczyzny, przed komunistyczną nawałą. Możliwe też stało się 19 listopada 1989 roku ponowne uroczyste wmurowanie tablicy, aby dawała świadectwo prawdzie na zawsze.

tablica_polegli_uczniowie_1920_klasztor_radomsko_3

1173 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.