Tam spoczywa Leszek Czarny

Ten artykuł dodałem 24.04.2016 roku

Leszek Czarny był XIII-wiecznym księciem, który władał m.in. ziemią sieradzką. Historycznie rzecz ujmując Radomsko znajduje się właśnie na ziemi sieradzkiej. Leszkowi Czarnemu radomszczanie zawdzięczają przede wszystkim nadanie przywileju lokacyjnego dla miasta w 1266 roku. Pisałem o tym fakcie tutaj. Leszek Czarny zmarł 30 września 1288 roku w Krakowie. W 1938 roku został pochowany w kościele dominikańskim Św. Trójcy, niedaleko Rynku Głównego.

tam_spoczywa_leszek_czarny1

tam_spoczywa_leszek_czarny2

W kościele tym, na lewo od ołtarza głównego znajduje się jego grób. Na tablicy, umieszczonej tuż nad posadzką, znaleźć można łacińską inskrypcję:

OSSA ET CINERS
LESCONIS NIGRI
SERENISSIMI PRINCIPIS POLONIAE
HUJUS CONV. ORD. PRAED. OPTIME MERITI
POST DIRUM COMPOSITA IN PACE QVIESCUNT
PATRES GRATI ANIMI ERGO
P.P 1884.

tam_spoczywa_leszek_czarny3

Miałem co prawda łacinę na studiach, ale nie poradziłem sobie z całościowym przetłumaczeniem tego tekstu. Poprosiłem więc o pomoc serwis Łacina globalnie – podręcznik online z ćwiczeniami. Oto tłumaczenie otrzymane od administratora tego serwisu:

Kości i prochy Leszka Czarnego,
Najjaśniejszego Księcia Polski,
Niezwykle zasłużonego dla zgromadzenia zakonu dominikanów,
odnalezione po wielkim pożarze w 1850 roku
i tu na powrót złożone, spoczywają w pokoju.
Wdzięczni więc ojcowie
p.p. 1884

W czerwcu 2017 roku znów odwiedziłem to miejsce. Poniżej znajdują się trzy nowe zdjęcia.

tam_spoczywa_leszek_czarny_czerwiec_2017_1Widok na tablicę pamiątkową z inskrypcją. Czerwiec 2017 r.

tam_spoczywa_leszek_czarny_czerwiec_2017_2Widok na kościół dominikański Św. Trójcy ze skrzyżowania z ulicą Grodzką. Czerwiec 2017 r.

tam_spoczywa_leszek_czarny_czerwiec_2017_3Kościół dominikański Św. Trójcy, widok na wprost. Czerwiec 2017 r.

3666 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: