W Strzałkowie opowiadałem o Henryku Siemiradzkim

W sobotę 21 października 2023 roku miałem przyjemność opowiadać mieszkańcom Strzałkowa o słynnym malarzu Henryku Siemiradzkim.

21 października 2023 r., fot. Karina Wiatr-Dudek

Dla Strzałkowa jest to postać nieprzypadkowa. W 1884 roku Siemiradzki kupił on miejscowy dworek wraz z ogromnym majątkiem ziemskim. Przez następne kilkanaście lat przebywał tam na wypoczynku w miesiącach letnich i tamże zmarł w 1902 roku. Pozostały po nim wspomnienia, legendy, a także materialne pamiątki. W tym roku przypada 180 rocznica jego urodzin, stąd Gminna Biblioteka Publiczna postanowiła zorganizować takie spotkanie.

Do Strzałkowa przyjechałem na zaproszenie pani Beaty Merty – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej. Za to zaproszenie serdecznie dziękuję, bo czułem się nad wyraz doceniony. To było naprawdę bardzo miłe spotkanie! Warto wspomnieć, że oprócz mojego wykładu odbył się tam także występ pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Mogliśmy także zobaczyć wystawę książek i informacji na temat Henryka Siemiradzkiego.

21 października 2023 r., fot. Karina Wiatr-Dudek

Dla tych, którzy nie wiedzą – na koniec moich studiów historycznych napisałem 100-stronicową pracę magisterską na temat związków Henryka Siemiradzkiego z powiatem radomszczańskim. Ponadto prowadzę także bloga na ten temat, zapraszam.

21 października 2023 r., fot. Paweł Dudek

382 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj