„Tele-Topcia”, czyli topola włoska obok budynku dawnej telekomunikacji

Ten artykuł dodałem 16.03.2017 roku

Jednym z najbardziej charakterystycznych drzew w Radomsku jest ogromna topola włoska, określana przez mieszkańców jako „Tele-Topcia”. Rośnie ona przy ul. Piastowskiej 7 w pobliżu budynku starej telekomunikacji, przy drodze powiatowej 3951E. Została posadzona w dobie szybkiego rozwoju wschodniej części Radomska, dokłądnie w roku 1968. Jedna z najokazalszych topól włoskich w Polsce posiada pień o grubości 440 cm oraz wysokość niespełna 30 metrów. Okaz widnieje w Polskim Rejestrze Drzew Pomnikowych oraz w artykule Piotra Gacha.

teletopcia1

teletopcia2

Drzewo posiada potężny, charakterystyczny dla gatunku pień z przyporami oraz majestatyczną, smukłą sylwetkę. Dodatkowym walorem topoli jest atrakcyjne jesienne przebarwienie oraz fakt bycia osobnikiem męskim, przez co nie wydaje uciążliwego puchu nasiennego.

teletopcia3

Topola została ujęta w dwóch pracach realizowanych w Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pt. „Dendroflora miasta Radomska” oraz „Ocena zasobu Dendroflory Radomska”.

Metryczka

Gatunek (nazwa polska): topola czarna
Gatunek (nazwa łacińska): Populus nigra
Odmiana: Italica
Nazwa własna: „Tele-Topcia”
Rok pochodzenia 1968

Pomiary
Obwód pnia
340 cm (pierśnica b.d.) [1999]
415 cm (pierśnica 280 cm) [2015]
440 cm (pierśnica 283 cm) [2017]
Wysokość
18 m [1999]
30 m [2015]
28 m [2017] (redukcja wierzchołka)

Historia zabiegów
2015 r. – przekop w ryzosferze; uszkodzenie zachodniej części systemu korzeniowego.
2016 r. – nawożenie mineralne (saletrzak + tarnogran 1:1) – 50 kg
2017 r. – cięcie fitosanitarne z redukcją wierzchołka (10.03.), aplikacja szczepionki mykoryzowej

Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostarczonych przez pana mgr inż. Ernesta Rudnickiego z Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

teletopcia4_2000rokFotografia z roku 2000.

1533 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.