„Teletopcia” pomnikiem przyrody

Ten artykuł dodałem 1.11.2019 roku

W dniu 29 października 2019 roku podczas sesji Rady Miasta Radomska radni jednogłośnie zadecydowali o wpisaniu na listę pomników przyrody topoli włoskiej rosnącej przy siedzibie dawnej Telekomunikacji. „Teletopcia” stałą się więc dziesiątym drzewem w Radomsku posiadającym ten status i pierwszym drzewem w mieście od ponad 20 lat, które go uzyskało. Warto zaznaczyć, że osobą, która starała się o status pomnika przyrody dla tego drzewa był dendrolog Ernest Rudnicki. Trwało to aż siedem lat! Ostateczna decyzja została podjęta przez radnych po uzyskaniu zgód i pozytywnych opinii od starostwa powiatowego w Radomsku, urzędu miasta w Radomsku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Instytucje te uznały „Teletopcię” za okaz wyjątkowy w obrębie gatunku w skali kraju.

Ciekawostką jest fakt, że „Teletopcia” stała się pierwszą topolą włoską ze statusem pomnika przyrody w Polsce. Więcej o tym drzewie we wpisie, który napisałem już jakiś czas temu.

969 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: