Wkrótce ukaże się nowa książka związana z historią Radomska

Ten artykuł dodałem 11.05.2021 roku

Już 19 maja 2021 roku będzie można nabyć książkę związaną z historią naszego miasta. Mało jest publikacji tego typu, więc tym bardziej warto. Ja czekam z niecierpliwością, bo zapowiada się, że będzie to całkiem zewnętrzne spojrzenie na interesującą mnie tematykę. Autorem książki pt. „Krzywe lustro. Dziennik polsko-żydowskiego pojednania” jest amerykańska pisarka Louise Steinman. Jej dziadkowie byli Żydami i mieszkali w Radomsku. Spora część rodziny zginęła w Zagładzie. Louise Steinman kilkakrotnie odwiedzała Radomsko, wiem o jej wizycie odbytej około roku 2006. Książka będzie poświęcona m.in. wspomnieniem tych czasów, ale także próbą zrozumienia współczesnych relacji polsko-żydowskich. W taki sposób prezentuje ją wydawnictwo Ośrodka Karta:

Od 2000 roku autorka – amerykańska pisarka, kuratorka literacka, zajmująca się historią i pamięcią, wnuczka pochodzących z Radomska polskich Żydów – wielokrotnie podróżowała do Polski, poszukując wiedzy o rodzinnej historii. W tej wyjątkowej książce zapisała wydarzenia i refleksje z niemal dekady tych podróży i zrelacjonowała spotkania z ludźmi, proces stopniowego poznawania i lepszego rozumienia Polski i Polaków, swoich korzeni i żydowsko-polskich losów.

To piękna książka o obustronnym przełamywaniu stereotypów, szukaniu porozumienia. Zadedykowana pamięci Adama Zagajewskiego, który pisał o niej tak: „Wśród wielu książek – tak bardzo potrzebnych, nieodzownych – powracających do tematyki Zagłady, «Krzywe lustro» wyróżnia się spokojem, obiektywizmem, rzeczowością. Książka opowiada o podróży do miejsc, dla autorki legendarnych, do Radomska, skąd wywodzi się jej rodzina, ale też na Ukrainę. Wszystko to jest przedstawione tak rzetelnie (Louise Steinman poświęca też dużo przyjaznej uwagi obecnym mieszkańcom tych miast i miasteczek), że czytelnik od pierwszych stron ufa autorce – i z trudem odrywa się od lektury”.

Książkę z angielskiego przetłumaczyła Dorota Gołębiewska. Tłumaczenie zostało dofinansowane przez Beit Polska Związek Postępowych Gmin Żydowskich i Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce.

Wydanie książki wsparł Adam Kiciński.

Okładka książki

Książkę będzie można kupić na tej stronie. Warto dodać, że w najnowszym numerze kwartalnika Karta (nr 107) ukaże się także artykuł z fragmentem książki. Kwartalnik Karta można będzie kupić na tej stronie oraz w dobrze zaopatrzonych salonikach prasowych.

657 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)