Zabytkowa lipa z Cielętnik

Cielętniki to miejscowość położona w województwie śląskim, ale należała ona dawniej po powiatu radomszczańskiego. Postanowiłem więc opisać tutaj niesamowicie ciekawy zabytek przyrody, a właściwie to, co z niego zostało…

lipa_cieletniki_1

Cielętniki słyną z lipy drobnolistnej. Ten pomnik przyrody rośnie na placu przykościelnym przy parafii Przemienienia Pańskiego. Podczas pomiarów w 2014 roku ustalono, że lipa na wysokości 70 cm ma w obwodzie pnia aż 1084 cm. Tym samym okazało się (a właściwie po raz kolejny potwierdziło się), że jest to najgrubsza lipa drobnolistna, a nawet najgrubsze drzewo w Polsce! Pień drzewa składa się z co najmniej kilku pni składowych, które rozwidlają się powyżej 130 cm. Przyjmuje się, że lipa została posadzona na krótko przed rokiem 1500, ale są tacy którzy dają jej nawet 700 lat.

lipa_cieletniki_2

lipa_cieletniki_3

Według krążącej po okolicy legendy lipa z Cielętnik składa się z 18 małych lipek, posadzonych niegdyś przez pewnego wojewodę. Wydawać by się mogło, że płotek odgradzający lipę od otoczenia został postawiony, aby wiekowe gałęzie nie zrobiły nikomu krzywdy spadając niepostrzeżenia na ziemię. Może i  tak, ale główny motyw był nieco inny. Drzewo to zostało ogrodzone w celu zabezpieczenia go przed obgryzaniem kory przez pielgrzymów. Pątnicy idący na Jasną Górę wierzyli, że kora lipy z Cielętnik pomaga przy bólu zębów. Co ciekawe, na ścianie kościoła, obok którego stoi lipa znajduje się obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów.

lipa_cieletniki_4

Piękna historia lipy ma w ostatnich latach tragiczne dzieje. W nocy z 5 na 6 października 2017 roku orkan Ksawery powalił lipę. W ten sposób pozostał tylko kikut. Drzewo jednak nadal żyje i kwitnie. Zdjęcia pochodzą z czerwca 2018 roku (poza tym poniżej, pobranym z Wikipedii). W najlepszym czasie swojego życia lipa miała ponad 30 metrów wysokości. Warto zapoznać się także z wpisem dotyczącym tablicy poświęconej żołnierzom AK, tablica ta znajduje się na zewnętrznej ścianie kościoła.

800px-cieletniki_-_700letnia_lipa_-_widok_na_pien
Widok sprzed powalenia przez orkan Ksawery. 550-letnia lipa drobnolistna, Leszek Korpas – Praca własna, Cielętniki, plac kościelny, pomnik przyrody: 700-letnia lipa (widok na pień), Creative Commons 2.5 Attribution, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciel%C4%99tniki_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie)#/media/File:Ciel%C4%99tniki_-_700letnia_lipa_-_widok_na_pie%C5%84.jpg

4619 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj