Zagłosuj na projekt, który uatrakcyjni otoczenie naszego muzeum

W poniedziałek 13 grudnia rusza głosowanie w ramach radomszczańskiego budżetu obywatelskiego na rok 2022. Przeanalizowałem listę projektów i znalazłem ciekawą propozycję związaną z poprawą atrakcyjności otoczenia Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma demokracji bezpośredniej, gdzie obywatele, w tym przypadku mieszkańcy miasta Radomska bezpośrednio decydują o działaniach jakie ma podjąć miasto. Mieszkańcy zgłosili kilkanaście projektów takich działań. Teraz w głosowaniu wszystkie osoby zameldowane w Radomsku mają możliwość podjęcia decyzji, które z tych projektów będą realizowane. Na radomszczański budżet obywatelski w 2022 roku przeznaczono okrągły milion złotych. Starczy to na zrealizowanie kilku projektów, które zyskają najwięcej głosów mieszkańców. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem karty do głosowania w formie elektronicznej. Jeżeli głosujący oddał głos więcej niż jeden raz lub nie zaznaczył żadnego pola lub zaznaczył więcej niż trzy pola, głos taki traktuje się jako nieważny. Głosować można od 13 do 19 grudnia na tej stronie. Tam są też szczegółowe informacje o całej procedurze oraz pozostałych projektach.

Grafika pochodzi z FB Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku

Ja zachęcam do głosowania na projekt nr 12 – Poprawa atrakcyjności otoczenia Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku. Projekt zakłada ustawienie przed wejściem głównym, na skraju szerokiego chodnika przy placu 3-go Maja (przedłużenie ul. Reymonta) trzech tablic informacyjno-edukacyjnych oraz trzech donic z kolorowymi nasadzeniami roślin wielorocznych. Ma to sprawić, że otoczenie budynku będzie wizualnie zachęcało do podejścia lub zatrzymania się na na chwilę. Doniczki zostały wybrane w taki sposób, aby współgrały kolorem, wysokością i kształtem do tych już stojących przy ulicy Reymonta, aby zachować spójność estetyczną w przestrzeni miejskiej. Walory otoczenia poprawi także postawienie tablic informacyjno-edukacyjnych, których w mieście nie ma zbyt dużo, a w tym miejscu są wręcz obowiązkowe. Na tablicach powinny się znaleźć plansze, wydruki zawierające: historyczne kalendarium miasta w postaci linii czasu Radomska, informacja o muzeum i jego założycielu Stanisławie Sankowskim, o patronce miasta św. Jadwidze – królu Polski, której pomnik stoi w pobliskim parku, o honorowych obywatelach miasta Radomska. Treścią merytoryczną tablic informacyjno-edukacyjnych mają się zająć historycy z muzeum, jako osoby najbardziej kompetentne w tym temacie. Koszt realizacji projektu ma się zamknąć w kwocie prawie 40 000 zł. Spośród wszystkich 16 zaakceptowanych projektów ten jest jednym z najtańszych, więc szansa na jego realizację jest całkiem spora.

Uważam, że to ciekawy pomysł, ponieważ przed muzeum jest sporo miejsca na taką instalację. Całkiem niedawno znajdowała się tam mobilna wystawa poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Dużo osób się przy niej zatrzymywało. Wierzę też, że podczas realizacji projektu inicjatorzy wybiorą taki kształt oraz wielkość tablic i innych elementów, że będą one współgrały z otoczeniem. Ponadto rzeczywiście w Radomsku jest mało tego typu tablic. Gdy jestem w większych miastach to niejednokrotnie taka zewnętrzna informacja zachęciła mnie do wejścia do muzeum, zwiedzenia jakiegoś obiektu. Dla wielu osób będzie to więc pierwszy krok do zwrócenia się w kierunku drzwi muzeum. To kolejny sposób na otwarcie się placówki dla przypadkowych przechodniów. A nawet jeśli ktoś się nie zdecyduje na wejście do środka, to i tak może zapoznać się o dowolnej porze z historią naszego miasta. Warto przypomnieć jeszcze, że w tegorocznym budżecie obywatelskim można oddać głos na 1, 2 lub trzy projekty, a więc głosując na projekt muzealny nie trzeba rezygnować z oddania głosu na inne projekty związane np. z miejscem zamieszkania.

Mobilna wystawa poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

469 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj