Tablica poświęcona żołnierzom 27 pułku AK na ścianie kościoła w Żytnie

Ten artykuł dodałem 30.04.2019 roku

Na zewnętrznej ścianie kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, na lewo od drzwi wejściowych, znajduje się tablica poświęcona żołnierzom 27 pułku Armii Krajowej. Tablica ta została odsłonięta w 1983 roku. Poniżej znajduje się treść napisów z tablicy.

ŻOŁNIERZOM 27 PUŁKU ARMII KRAJOWEJ
WALCZĄCYM NA ZIEMI RADOMSZCZAŃSKIEJ
O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
W LATACH 1939 – 1945 POD DOWÓDZTWEM
PŁK. FRANCISZKA POLKOWSKIEGO PS. „KORSACH”
POLEGŁYM I ŻYJĄCYM WIERNYM OJCZYŹNIE
DO OSTATNIEGO TCHU

ŻYTNO 1983 R.

TOWARZYSZE BRONI

Na frontowej ścianie kościoła w Żytnie znajdują się także inne tablice – tablica poświęcona Karolowi Kutnickiemu oraz tablica poświęcona Wandzie Malczewskiej.

Na pierwszym planie – tablica poświęcona żołnierzom 27 pułku AK, nieco bliżej drzwi wejściowych do kościoła – tablica poświęcona Wandzie Malczewskiej

639 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: