Zobacz wieśniaka z okolic Radomska

Ten artykuł dodałem 17.11.2021 roku

Tytuł tego krótkiego artykułu jest dość przewrotny. Okazuje się jednak, że użyte określenia zostały zastosowane przez XIX-wiecznego artystę, który w ten sposób podpisał swoją pracę: „Wieśniak z okolic Radomska Woj. Kalis.”. Można ją zobaczyć poniżej. Widzimy na niej mężczyznę podpartego pod bokami, w żółto-niebieskiej czapce i zielonkawej sukmanie. W tle jest wiejska droga. Zapewne strój, w którym przedstawiony jest wieśniak, jest charakterystycznym strojem ludowym dla okolic Radomska lub zawiera charakterystyczne elementy.

Jest to dzieło Kajetana Kielisińskiego (1808-1849), polskiego grafika, rysownika i bibliotekarza. Oryginał ma wymiary 103,5 x 74 cm. Praca została wykona tuszem i akwarelami na papierze welinowym. Dzieło to znajduje się obecnie w Gabinecie Rycin Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (nr inw. BGR.RT.007.015).

442 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)