6 Jadwiżek – radomszczański dukat lokalny

W 2010 roku pojawił się w naszym mieście dukat lokalny o wartości „6 Jadwiżek”. Uroczyste rozpoczęcie emisji nastąpiło podczas XVI edycji Dni Radomska, w dniu 18 czerwca 2010 roku. Dukatem tym można było płacić w niektórych placówkach handlowych do końca 2010 roku, o czym zresztą jest informacja na jednej stronie monety. W takich placówkach dukat miał wartość 6 złotych.

Awers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Rewers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Dukat 6 Jadwiżek został wybity w krążkach ze stopu Nordic Gold (stop 89% miedzi – Cu, 5% cynku – Zn, 5% aluminium – Al oraz 1% cyny – Sn) o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubości 3 mm. Nakład wyniósł 10 000 sztuk, z czego 7 500 sztuk zostało wybitych stemplem zwykłym, a 2 500 sztuk stemplem odwróconym, czyli rewers jest „do góry nogami” względem awersu. Na powyższych zdjęciach prezentowany jest dukat wybity stemplem odwróconym, ale oczywiście nie da się tego pokazać w takiej formie. Na awersie dukata znajduje się wizerunek świętej Jadwigi z miejskiego pomnika wraz z informacją o końcowej dacie honorowania dukata oraz nominał „6 JADWIŻEK”. Na rewersie znajduje się herb i nazwa miasta – Radomsko. Autorem projektu jest Paweł Wojtczak. Oprócz takiej formy dukata w obiegu były też dukaty z pokolorowanym wizerunkiem Jadwigi, trudno mi jednak powiedzieć, czy wersja kolorowa mieściła się w nakładzie 10 000 wspomnianych sztuk, czy może była to kolejna partia.

Awers „6 Jadwiżek” w wersji kolorowej, grudzień 2022 r., fot. Paweł Dudek

Warto dodać, że obiegowej emisji „6 Jadwiżek” towarzyszyła emisja kolekcjonerskich dukatów w wersji srebrnej. To prawdziwa gratka dla hobbystów zwanych numizmatykami. Dukat srebrny został wykonany z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm. Dukaty kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie podlegały wymianie i nie były nigdzie honorowane jako zastępczy środek płatniczy. Każdy srebrny dukat posiada ozdobne pudełko z herbem miasta oraz certyfikat. 500 dukatów zostało zapakowanych w ozdobne blistry – specjalne eleganckie opakowaniem do monet. Dukat jest w nim zabezpieczony plastikiem i zamocowany na stałe. Blister zawiera 6 stron informacji dotyczącej miasta i dukata – dzięki temu staje się niecodzienną i bardzo atrakcyjną pamiątką nie tylko dla odwiedzających Radomsko, ale również dla jej mieszkańców.

W 2016 roku, z okazji 750-lecia miasta Radomska wykonano kolejną wersję dukata, z zupełnie innym wyglądem. Na jednej stronie widać postać Jadwigi z koroną na głowie, w otoku jest napis „6 JADWIŻEK”, a także w dwóch liniach: „Jadwiga Andegaweńska”, „Król Polski 1384-1399”. Na drugiej stronie monety umieszczono napisy „750 LAT LOKACJI RADOMSKA”, „1266 – 2016”. O tej wersji dukata wiem niewiele, a prezentowany poniżej wizerunek pochodzi od Czytelniczki Anny. W internecie znalazłem jedynie informację, że nakład wyniósł 1500 sztuk, w tym w blistrze 750 egzemplarzy. Średnica tego dukata wynosi 30,9 mm.

Zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę Annę

465 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj