6 Jadwiżek – radomszczański dukat lokalny

Ten artykuł dodałem 23.11.2021 roku

W 2010 roku pojawił się w naszym mieście dukat lokalny o wartości „6 Jadwiżek”. Uroczyste rozpoczęcie emisji nastąpiło podczas XVI edycji Dni Radomska, w dniu 18 czerwca 2010 roku. Dukatem tym można było płacić w niektórych placówkach handlowych do końca 2010 roku, o czym zresztą jest informacja na jednej stronie monety. W takich placówkach dukat miał wartość 6 złotych.

Awers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Rewers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Dukat 6 Jadwiżek został wybity w krążkach ze stopu Nordic Gold (stop 89% miedzi – Cu, 5% cynku – Zn, 5% aluminium – Al oraz 1% cyny – Sn) o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubości 3 mm. Nakład wyniósł 10 000 sztuk, z czego 7 500 sztuk zostało wybitych stemplem zwykłym, a 2 500 sztuk stemplem odwróconym, czyli rewers jest „do góry nogami” względem awersu. Na zdjęciach do tego artykułu prezentowany jest dukat wybity stemplem odwróconym, ale oczywiście nie da się tego pokazać w takiej formie. Na awersie dukata znajduje się wizerunek świętej Jadwigi z miejskiego pomnika wraz z informacją o końcowej dacie honorowania dukata oraz nominał „6 JADWIŻEK”. Na rewersie znajduje się herb i nazwa miasta – Radomsko. Autorem projektu jest Paweł Wojtczak.

Warto dodać, że obiegowej emisji „6 Jadwiżek” towarzyszyła emisja kolekcjonerskich dukatów w wersji srebrnej. To prawdziwa gratka dla hobbystów zwanych numizmatykami. Dukat srebrny został wykonany z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm. Dukaty kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie podlegały wymianie i nie były nigdzie honorowane jako zastępczy środek płatniczy. Każdy srebrny dukat posiada ozdobne pudełko z herbem miasta oraz certyfikat. 500 dukatów zostało zapakowanych w ozdobne blistry – specjalne eleganckie opakowaniem do monet. Dukat jest w nim zabezpieczony plastikiem i zamocowany na stałe. Blister zawiera 6 stron informacji dotyczącej miasta i dukata – dzięki temu staje się niecodzienną i bardzo atrakcyjną pamiątką nie tylko dla odwiedzających Radomsko, ale również dla jej mieszkańców.

288 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)