W 2010 roku pojawił się w naszym mieście dukat lokalny o wartości „6 Jadwiżek”. Uroczyste rozpoczęcie emisji nastąpiło podczas XVI edycji Dni Radomska, w dniu 18 czerwca 2010 roku.
Dukatem tym można było płacić w niektórych placówkach handlowych do końca 2010 roku, o czym zresztą jest informacja na jednej stronie monety. W takich placówkach dukat miał wartość 6 złotych.
Awers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek
Rewers „6 Jadwiżek”, listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek
Dukat 6 Jadwiżek został wybity w krążkach ze stopu Nordic Gold (stop 89% miedzi – Cu, 5% cynku – Zn, 5% aluminium – Al oraz 1% cyny – Sn) o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubości 3 mm. Nakład wyniósł 10 000 sztuk, z czego 7 500 sztuk zostało wybitych stemplem zwykłym, a 2 500 sztuk stemplem odwróconym, czyli rewers jest „do góry nogami” względem awersu. Na powyższych zdjęciach prezentowany jest dukat wybity stemplem odwróconym, ale oczywiście nie da się tego pokazać w takiej formie. Na awersie dukata znajduje się wizerunek świętej Jadwigi z miejskiego pomnika wraz z informacją o końcowej dacie honorowania dukata oraz nominał „6 JADWIŻEK”. Na rewersie znajduje się herb i nazwa miasta – Radomsko. Autorem projektu jest Paweł Wojtczak. Oprócz takiej formy dukata w obiegu były też dukaty z pokolorowanym wizerunkiem Jadwigi, trudno mi jednak powiedzieć, czy wersja kolorowa mieściła się w nakładzie 10 000 wspomnianych sztuk, czy może była to kolejna partia.
Awers „6 Jadwiżek” w wersji kolorowej, grudzień 2022 r., fot. Paweł Dudek
Część dukatów zostało zapakowanych w ozdobne blistry – specjalne eleganckie opakowaniem do monet. Dukat jest w nim zabezpieczony plastikiem i zamocowany na stałe. Blister zawiera 6 stron informacji dotyczącej miasta i dukata – dzięki temu staje się niecodzienną i bardzo atrakcyjną pamiątką nie tylko dla odwiedzających Radomsko, ale również dla jej mieszkańców. Blister został przygotowany przez Karkonoski Dom Numizmatyczny. Udało mi się ten przedmiot zalicytować w aukcji, z której dochód został przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Parę słów napisałem o tym tutaj.
Blister, kwiecień 2023 r., fot. Paweł Dudek
Blister, kwiecień 2023 r., fot. Paweł Dudek
Blister, kwiecień 2023 r., fot. Paweł Dudek
Blister, kwiecień 2023 r., fot. Paweł Dudek
Warto dodać, że obiegowej emisji „6 Jadwiżek” towarzyszyła emisja kolekcjonerskich dukatów w wersji srebrnej. To prawdziwa gratka dla hobbystów zwanych numizmatykami. Dukat srebrny został wykonany z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm. Dukaty kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie podlegały wymianie i nie były nigdzie honorowane jako zastępczy środek płatniczy. Każdy srebrny dukat posiada ozdobne pudełko z herbem miasta oraz certyfikat. Niestety nie posiadam w swoich zbiorach takiego srebrnego dukata, więc nie mam również jego zdjęć.
W 2016 roku, z okazji 750-lecia miasta Radomska wykonano kolejną wersję dukata, z zupełnie innym wyglądem. Na jednej stronie widać postać Jadwigi z koroną na głowie, w otoku jest napis „6 JADWIŻEK”, a także w dwóch liniach: „Jadwiga Andegaweńska”, „Król Polski 1384-1399”. Na drugiej stronie monety umieszczono napisy „750 LAT LOKACJI RADOMSKA”, „1266 – 2016”. O tej wersji dukata wiem niewiele, a prezentowany poniżej wizerunek pochodzi od Czytelniczki Anny. W internecie znalazłem jedynie informację, że nakład wyniósł 1500 sztuk, w tym w blistrze 750 egzemplarzy. Średnica tego dukata wynosi 30,9 mm.
Zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę Annę
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: