Architektoniczna ciekawostka. Radomsko prawie jak Warszawa

Na początku XX wieku prężnie rozwijająca się Metalurgia wybudowała gmach o charakterze pałacowym. Mowa o budynku przy ulicy Kościuszki 4.

kosciuszki_4_1Radomsko, ul. Kościuszki 4. Po lewej widać komin Metalurgii.

kosciuszki_4_2Radomsko, ul. Kościuszki 4.

Służył on jako mieszkania dla wyższej kadry pracowniczej zakładu. Mieściły się tam także m.in. pokoje hotelowe, restauracja i kasyno.

kosciuszki_4_3Radomsko, ul. Kościuszki 4.

kosciuszki_4_4Radomsko, ul. Kościuszki 4.

Mało kto wie, że w Warszawie przy ulicy Foksal 11 znajduje się niemal bliźniaczo podobny budynek, i nie jest to przypadkowy zbieg okoliczności. W stolicy Polski budynek ten postawił niejaki mecenas hrabia Jan Hussarzewski, a więc ta sama osoba, która przez wiele lat była dyrektorem radomszczańskiej Metalurgii. Dzierżawił on warszawskie mieszkania i miał z tego tytułu całkiem spory zysk.

foksal11_1Warszawa, ul. Foksal 11.

foksal11_2Warszawa, ul. Foksal 11.

Obydwa budynki przetrwały do dzisiejszych czasów i mają się całkiem dobrze. Ten radomszczański przeszedł zresztą całkiem niedawno remont i rewitalizację. Wieczorem jest on od dołu oświetlany lampami, co nadaje mu uroku.

 Jak widać na zdjęciach, budynki nie są już teraz identyczne, ale z całą pewnością zachowane zostały wspólne elementy. Wielce prawdopodobne, że do budowy właściciele użyli dokładnie tego samego projektu. Widzicie podobieństwa?

3659 razy oglądano od początku 5 razy oglądano dzisiaj