Architektoniczna ciekawostka. Radomsko prawie jak Warszawa

Ten artykuł dodałem 26.08.2016 roku

Na początku XX wieku prężnie rozwijająca się Metalurgia wybudowała gmach o charakterze pałacowym. Mowa o budynku przy ulicy Kościuszki 4.

kosciuszki_4_1Radomsko, ul. Kościuszki 4. Po lewej widać komin Metalurgii.

kosciuszki_4_2Radomsko, ul. Kościuszki 4.

Służył on jako mieszkania dla wyższej kadry pracowniczej zakładu. Mieściły się tam także m.in. pokoje hotelowe, restauracja i kasyno.

kosciuszki_4_3Radomsko, ul. Kościuszki 4.

kosciuszki_4_4Radomsko, ul. Kościuszki 4.

Mało kto wie, że w Warszawie przy ulicy Foksal 11 znajduje się niemal bliźniaczo podobny budynek, i nie jest to przypadkowy zbieg okoliczności. W stolicy Polski budynek ten postawił niejaki mecenas hrabia Jan Hussarzewski, a więc ta sama osoba, która przez wiele lat była dyrektorem radomszczańskiej Metalurgii. Dzierżawił on warszawskie mieszkania i miał z tego tytułu całkiem spory zysk.

foksal11_1Warszawa, ul. Foksal 11.

foksal11_2Warszawa, ul. Foksal 11.

Obydwa budynki przetrwały do dzisiejszych czasów i mają się całkiem dobrze. Ten radomszczański przeszedł zresztą całkiem niedawno remont i rewitalizację. Wieczorem jest on od dołu oświetlany lampami, co nadaje mu uroku.

 Jak widać na zdjęciach, budynki nie są już teraz identyczne, ale z całą pewnością zachowane zostały wspólne elementy. Wielce prawdopodobne, że do budowy właściciele użyli dokładnie tego samego projektu. Widzicie podobieństwa?

1794 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.