Upamiętnienie bitwy pod Majkowicami

Ten artykuł dodałem 24.10.2021 roku

Z dala od głównych dróg, pod lasem za miejscowością Majkowice znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Majkowicami z 8 lipca 1945 roku.

Czerwiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Pomnik ma formę obrobionego głazu z tablicą. Całość znajduje się na dwustopniowym podeście. Na tablicy napisano:

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY Z ODDZIAŁU
PPOR. STANISŁAWA KARLIŃSKIEGO PS. „BURZA”, „MIECZ”,
KTÓRZY 8 LIPCA 1945 R.
NA POLACH WSI MAJKOWICE
PODJĘLI WALKĘ Z GRUPĄ OPERACYJNĄ NKWD-UB
TRACĄC W NIEJ KILKUNASTU TOWARZYSZY BRONI.

W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
SPOŁECZEŃSTWO GMINY RĘCZNO

2018

Czerwiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Odsłonięcie pomnika nastąpiło 8 lipca 2018 roku, w 73 rocznicę bitwy. Uroczystość tę zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz gmina Ręczno. Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra dęta z OSP Ręczno. Tablica została sfinansowana przez Oddział IPN w Łodzi w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Obok pomnika znajduje się wysoki metalowy krzyż ogrodzony płotkiem.

Czerwiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

242 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)