Cerkiew prawosławna przy ulicy Piłsudskiego w Radomsku

Ten artykuł dodałem 7.10.2017 roku

Na przełomie XIX i XX wieku w Radomsku pojawiło się całkiem sporo osób wiary prawosławnej. Tamten okres charakteryzował się dużym wzrostem gospodarczym Radomska. Napływali tu ludzie z kapitałem, zakładali fabryki, ściągali do naszej miejscowości również ludzie poszukujący pracy. Wytworzyła się więc mieszanka etniczna, wyznaniowa i kulturowa, w której nie brakowało katolików, ewangelików, żydów i prawosławnych.

W ciągu kilkudziesięciu lat prawosławni posiadali w Radomsku trzy miejsca, w których się się modlili. Jednym z nich było pomieszczenie w piętrowym domu znajdującym się przy ulicy Piłsudskiego. Starsi mieszkańcy miasta wskazują na budynek znajdujący się niedaleko dawnego młyna na tejże ulicy.

ulica_pilsudskiego_radomsko

W 1871 roku grupa osób wyznania prawosławnego wynajęła u kupca Bernarda Ferstera pomieszczenie, w którym urządzili cerkiew. Otrzymała ona wezwanie Św. Sergiusza Cudotwórcy z Radoneża. Proboszczem został Teodor Jermolenko, który mieszkał w innym budynku na ulicy Piłsudskiego, tzw. „popówce”.

W piśmie Powiatowego Zarządu Noworadomska adresowanej do burmistrza (który mógł dzięki temu formalnie wyrazić zgodę na funkcjonowanie cerkwi), zastrzeżono m.in., że nie wolno urządzać w wynajmowanym budynku imprez oraz że należy zamknąć bez możliwości otwierania drzwi prowadzące od pomieszczenia przeznaczonego na cerkiew do prywatnego mieszkania znajdującego się w tym samym budynku. W związku z tym pozwolono właścicielowi domu na wybudowanie schodów do mieszkania znajdującego się na piętrze, ale w ten sposób, aby nie kolidowało ono z wejściem do nowo urządzonej cerkwi. Wszyscy mieszkańcy musieli wyrazić zgodę na funkcjonowanie cerkwi w budynku.

Warunki postawione w piśmie zostały spełnione i zaakceptowane przez wspólnotę prawosławną, dzięki czemu cerkiew mogła zostać urządzona. Funkcjonowała ona tam ponad 20 lat.

W 1893 roku znaleziono nowe pomieszczenie na potrzeby wyznawców prawosławia, znajdujące się przy ul. Bugaj. Artykuł na ten temat można znaleźć tutaj. Nieco później powstała także kolejna cerkiew.

W dotychczasowym miejscu zaprzestano praktyk religijnych. Ktoś wie, gdzie dokładniej przy ulicy Piłsudskiego znajdowało się miejsce modlitw prawosławnych?

1963 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: