Cztery drugowojenne zdjęcia z Pławna. Czy aby na pewno?

Przeglądając aukcje internetowe natrafiłem na ciekawą ofertę, która przedstawia cztery zdjęcia rzekomo wykonane w Pławnie i okolicach w pierwszych dniach września 1939 roku. Napisałem „rzekomo”, bo tak naprawdę pewności nie mam czy to Pławno. Nie widać tam żadnych charakterystycznych budynków, tablic z nazwami, a rzeka opisana jako Warta równie dobrze mogłaby być inną rzeką. Zdjęcia te dodaję więc jako ciekawostka. Gdyby były prawdziwe, mógłbym się zgodzić z określeniem zastosowanym przez sprzedawcę – rarytas. W opisie głównym aukcji zaznaczono: „Oryginalne cztery zdjęcia z pierwszych dni września 1939 roku (od 2 do 4 września) pochodzące z jednego albumu żołnierza Wehrmachtu”. Zdjęcia mają format 6 x 9 cm i wywołane są na papierze Agfa-Lupex i Leonar. Napisy „copyright” są dodane przez sprzedawcę. Nie ingeruję w więc w fotografie.

Zdjęcie z prawego dolnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 8, opis pochodzi od sprzedawcy: płonący dom w Pławnie nad Wartą. Zniszczenia dokonują żołnierze Wehrmachtu z 16-go korpusu pancernego generała Hoeppner’a.

Zdjęcie z prawego górnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 10, opis pochodzi od sprzedawcy: uszkodzone polskie pojazdy (m.in.: Fiat) w rzece Warcie pod Pławnem. Auta są pozostałościami po polskich uciekinierach z rejonu Krzepic i Kłobucka. Transport ten został zaatakowany podczas przeprawy przez niemieckie Messerschmity. W nalocie uczestniczył m.in. Ltn. Rudolf Ziegler z I/JG 76, który opisał to zdarzenie. Zdjęcie wykonane 3 lub 4 września 1939 r.

Zdjęcie z lewego dolnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 11, opis pochodzi od sprzedawcy: niemiecki oddział uderzeniowy przed domem w Pławnie. Zdjęcie z 3 lub 4 września 1939 r. Na tym zdjęciu jest widoczny „pancerniak” w czarnym berecie z 16 korpusu pancernego generała Hoeppnera wchodzącego w skład 10 armii generała von Reichenau.

Zdjęcie z lewego górnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 14, opis pochodzi od sprzedawcy: niemieckie pojazdy (m.in. Horch 901) pod Pławnem (widoczna uszkodzona drewniana przeprawa przez jedną z odnóg nieuregulowanej jeszcze rzeki Warty.

685 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj