Czworościenna murowana kapliczka w miejscowości Przerąb

Ten artykuł dodałem 11.06.2019 roku

Na opis tej kapliczki natrafiłem w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” (tom II, zeszyt 8) z 1953 roku. To cenne źródło informacji, z którego często korzystam przy pisaniu artykułów na bloga. Przy okazji mojego przejazdu przez Przerąb postanowiłem znaleźć tę kapliczkę. Okazało się, że umiejscowiona jest ona obok innego interesującego mnie obiektu – reliktów zamku (czy też dworu). Zresztą trudno jej nie zauważyć, bo znajduje się blisko głównej drogi przebiegającej przez wieś.

W prawej części zdjęcia, między drzewami, widać miejscowy kościół

Kapliczka pochodzi zapewne z pierwszej połowy XIX wieku i jest murowana, czworościenna z dwiema wnękami Jej daszek ma charakter namiotowy i wieńczy go metalowy ozdobny krzyż. We wnęce od strony drogi znajduje się figura Jezusa, a w tej drugiej – figura Matki Boskiej.

159 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)