Czworościenna murowana kapliczka w miejscowości Przerąb

Ten artykuł dodałem 11.06.2019 roku

Na opis tej kapliczki natrafiłem w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” (tom II, zeszyt 8) z 1953 roku. To cenne źródło informacji, z którego często korzystam przy pisaniu artykułów na bloga. Przy okazji mojego przejazdu przez Przerąb postanowiłem znaleźć tę kapliczkę. Okazało się, że umiejscowiona jest ona obok innego interesującego mnie obiektu – reliktów zamku (czy też dworu). Zresztą trudno jej nie zauważyć, bo znajduje się blisko głównej drogi przebiegającej przez wieś.

W prawej części zdjęcia, między drzewami, widać miejscowy kościół

Kapliczka pochodzi zapewne z pierwszej połowy XIX wieku i jest murowana, czworościenna z dwiema wnękami Jej daszek ma charakter namiotowy i wieńczy go metalowy ozdobny krzyż. We wnęce od strony drogi znajduje się figura Jezusa, a w tej drugiej – figura Matki Boskiej.

110 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.