Dawna stanica harcerska w Mrowinie

Ten artykuł dodałem 17.06.2018 roku

To miejsce znajduje się już poza granicami naszego powiatu, a nawet województwa, ale chciałbym je pokazać, bo w ten sposób można porównać dwa obiekty – stanicę Biały Brzeg (należącą do Hufca Radomsko) oraz tę w Mrowinie. Obydwie powstały w tym samym czasie i wyglądały niemal tak samo. Ta druga wydaje się nawet lepiej położona – stamtąd bliżej do Pilicy. Dojazd do stanicy w Mrowinie też był jej atutem – na tyle daleko od domostw, że nikt wzajemnie sobie nie przeszkadzał oraz stosunkowo blisko od szosy. Stanice oddalone są od siebie o jakieś 9 kilometrów.

stanica_mrowina_1

stanica_mrowina_2

Dojazd do stanicy może się wydawać dość trudny za pierwszym razem. Nie ma tam żadnych oznaczeń, obiekt nie funkcjonuje od wielu lat. Miejsce to jest już tak zarośnięte, że w okresie letnim widać je zaledwie z kilkudziesięciu metrów. Można sobie tylko wyobrazić, że jakiś czas tętniło tam życie.

stanica_mrowina_3Budynek stołówki

stanica_mrowina_4Stołówka od środka. Na końcu widać piec. Zauważyłem, że był używany całkiem niedawno

Wiem, że miejsce to jest odwiedzane. Gdzieniegdzie widać ślady po przebywających tu niedawno osobach. Zaznaczę też, że nie polecam wchodzić do budynków – nie wiadomo w jakim są stanie, to może być niebezpieczne.

stanica_mrowina_5Budynek kuchni

stanica_mrowina_6

stanica_mrowina_7

Tym bardziej więc należy docenić obiekt w Białym Brzegu – od wielu lat w miesiącach letnich przebywa tam mnóstwo osób, nie tylko harcerzy. Stanica cały czas się rozwija a nawet jeśli ktoś widzi jakieś niedociągnięcia – proszę porównać je z obiektem w Mrowinie.

stanica_mrowina_8

Na jednym z budynków, zapewne tuż przy dawnym wjeździe na teren stanicy, znajduje się tablica pamiątkowa. Niszczeje razem z całym obiektem. Poniżej przytaczam jej treść.

STANICA HARCERSKA
IM. 35-LECIA PRL

ZBUDOWANA W RAMACH REALIZACJI UCHWAŁY
EGZEKUTYWY KW PZPR W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
Z PAŹDZIERNIKA 1978 ROKU

STANICĘ ZBUDOWANO W CZYNIE SPOŁECZNYM
DLA UCZCZENIA
35-LECIA POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ
I MIĘDZYNARODOWEGO ROKU DZIECKA

CZERWIEC 1979 ROK

3770 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: