Figura Maryi przed kościołem w Żytnie

Ten artykuł dodałem 28.04.2019 roku

Przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, na czworobocznym postumencie znajduje się figura Maryi z gwiezdną aureolą i pozłacanymi zdobieniami.

Na wszystkich czterech ścianach postumentu znajdują się napisy. Na przednim – „Na pamiątkę Jubileuszu 1901 r.”, na prawym – „Bądź pozdrowiona Maryo bez grzechu poczęta”, na lewym – „Słodkie serce Maryi bądź mojej zbawieniem”, i z tyłu – „Z synem Twoim nas pojednaj”. Na razie nie wiem o jaki wspomniany jubileusz chodzi, dlatego proszę Czytelników o wskazówkę, jeśli ktoś wie. Autorem figury jest znany warszawski rzeźbiarz Teodor Skonieczny. Obiekt jest otoczony metalowym płotkiem.

O kościele w Żytnie pisałem już w tym artykule.

117 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.