Figura Maryi przed kościołem w Żytnie

Ten artykuł dodałem 28.04.2019 roku

Przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, na czworobocznym postumencie znajduje się figura Maryi z gwiezdną aureolą i pozłacanymi zdobieniami. Kamienny cokół pochodzi z Szydłowca.

Na wszystkich czterech ścianach postumentu znajdują się napisy. Na przednim – „Na pamiątkę Jubileuszu 1901 r.”, na prawym – „Bądź pozdrowiona Maryo bez grzechu poczęta”, na lewym – „Słodkie serce Maryi bądź mojej zbawieniem”, i z tyłu – „Z synem Twoim nas pojednaj”. Figura została postawiona 12 czerwca 1902 roku na pamiątkę zakończenia XIX wieku i rozpoczęcia nowego, XX wieku. Figura trafiła do Żytna wiosną 1902 roku, czekała aż zostanie postawiony fundament. Autorem figury jest znany warszawski rzeźbiarz Teodor Skonieczny. Obiekt jest otoczony ozdobnym metalowym płotkiem.

Dziękuję za uzupełnienie informacji przez pana Wiesława Witkowskiego z Niemiec.

O kościele w Żytnie pisałem już w tym artykule.


736 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: