[foto] Latająca Forteca B-17G po awaryjnym lądowaniu koło Radomska

Ten artykuł dodałem 9.06.2017 roku

W moje ręce wpadła ostatnio czarno-biała fotografia samolotu, który lądował na obrzeżach Radomska.

latajaca_forteca_b-17g

Na odwrocie fotografii znalazłem taki opis:

15.04.1945 r. w Radomsku awaryjne lądowanie po bombardowaniu Wrocławia (likwidacja oporu Niemców)

Po pobieżnym przeszukaniu internetu znalazłem informację o nieco innej dacie tego wydarzenia, mianowicie 19 marca 1945 roku. Próbuję ustalić, która z tych dat jest właściwa.

Ustaliłem też, że samolot należał do 452 Grupy Bombowej z amerykańskiej 8 Air Force. Maszyna musiała lądować przymusowo tuż za radomszczańskim kirkutem. Załoga składała się z dziewięciu osób. Wszystkie informacje, które zostały tutaj zamieszczone, są na razie niesprawdzone. Jeśli ktoś wie coś więcej, proszę o kontakt, uaktualnię.

Aktualizacja z kwietnia 2019 r.

Od Jacka Kamieniaka otrzymałem zdjęcia, które znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Radomsku.

 

3675 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: