Gimnazjum Męskie Stanisława Niemca w Radomsku

Ten artykuł dodałem 27.01.2021 roku

Gimnazjum Męskie Stanisława Niemca funkcjonowało w latach 1915-1933 w budynku przy ul. Bugaj. Szkoła rozpoczęła działalność 20 października 1915 roku. Miała dwie klasy. Stanisław Niemiec był jej założycielem i dyrektorem. Do Radomska przybył w 1915 roku wraz z legionami.

Do czasów powojennych na ścianie budynku znajdowała się tablica poświęcona uczniom tego gimnazjum, którzy polegli w za Ojczyznę w 1920 roku. Artykuł na temat tej tablicy znajduje się tutaj.

Współczesny budynek dawnego gimnazjum – ul. Bugaj

Do około 2000 roku w budynku dawnego gimnazjum mieściła się szkoła zawodowa. Obecnie są tam mieszkania w zarządzie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 9 listopada 2018 roku na frontowej ścianie budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą fakt istnienia tam gimnazjum. Inicjatorem umieszczenia tablicy była Zofia Gzik z Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

576 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)