Gomunice. Obelisk poświęcony walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę

Ten artykuł dodałem 21.06.2019 roku

W Gomunicach przy ul. Wojska Polskiego znajduje się okazały plac wraz z obeliskiem poświęconym walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę. Głównym elementem obelisku jest duży kamień, na którym umieszczono płytę, krzyż oraz wizerunek orła białego z godła Polski. Nieco niżej, przed kamieniem znajduje się pięć metalowych tabliczek z nazwami miejscowości i datami rocznymi, gdzie odbyły się ważne dla Polaków bitwy, kampanie wojenne i wydarzenia związane z martyrologią narodu polskiego – Racławice 1794, Lwów 1918-1920, Westerplatte 1939, Katyń, Miednoje, Charków 1940 oraz Majdanek 1941-1944. Obok kamienia znajdują się dwa maszty, a na jednym z nich powiewa biało-czerwona flaga. Obelisk powstał w 2009 roku. Miejsce to jest urządzone schludnie, panuje tam porządek, można przysiąść na ławce. Mnie osobiście razi pokrycie dość dużej przestrzeni kostką brukową.

Oto treść napisów z tablicy:

TYM, KTÓRZY WALCZYLI
O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ
– SPOŁECZEŃSTWO GMINY
GOMUNICE

GOMUNICE 2009

140 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.