Gomunice. Obelisk poświęcony walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę

Ten artykuł dodałem 21.06.2019 roku

W Gomunicach przy ul. Wojska Polskiego znajduje się okazały plac wraz z obeliskiem poświęconym walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę. Głównym elementem obelisku jest duży kamień, na którym umieszczono płytę, krzyż oraz wizerunek orła białego z godła Polski. Nieco niżej, przed kamieniem znajduje się pięć metalowych tabliczek z nazwami miejscowości i datami rocznymi, gdzie odbyły się ważne dla Polaków bitwy, kampanie wojenne i wydarzenia związane z martyrologią narodu polskiego – Racławice 1794, Lwów 1918-1920, Westerplatte 1939, Katyń, Miednoje, Charków 1940 oraz Majdanek 1941-1944. Obok kamienia znajdują się dwa maszty, a na jednym z nich powiewa biało-czerwona flaga. Obelisk powstał w 2009 roku. Miejsce to jest urządzone schludnie, panuje tam porządek, można przysiąść na ławce. Mnie osobiście razi pokrycie dość dużej przestrzeni kostką brukową.

Oto treść napisów z tablicy:

TYM, KTÓRZY WALCZYLI
O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ
– SPOŁECZEŃSTWO GMINY
GOMUNICE

GOMUNICE 2009

Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

11 listopada 2020 roku na tym samym placu odsłonięto tablicę upamiętniającą Dom Uzdrowieńców funkcjonujący w Gomunicach. O tablicy pisałem tutaj.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

1112 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: