Grób powstańców styczniowych na cmentarzu w Bąkowej Górze

Ten artykuł dodałem 8.05.2019 roku

Na cmentarzu parafialnym w Bąkowej Górze znajduje się grób powstańców styczniowych.

Maj 2019 r., fot. Paweł Dudek

Spoczywają tam Tomasz Głogowski (żył 40 lat) oraz Jan Piekarski (żył 18 lat). Polegli oni 9 października 1863 roku w bitwie w Bąkowej Górze, byli członkami oddziału powstańczego. Spotkałem się też z informacjami, że bitwa ta odbyła się dwa dni później – 11 października 1863 roku. Dowódcą w bitwie był niejaki Rudzki. Oprócz imion, nazwisk, wieku oraz daty śmierci powstańców, na nagrobku znajduje się także fragment wiersza Antoniego Słonimskiego:

NIE USNĄ SNEM
SPRAWIEDLIWYCH
UKOŁYSANI LEGENDĄ.
I Z MOGIŁ POWSTANIA – ŻYWI,
I ONI SĄDZIĆ NAS BĘDĄ.

Czytelnik bloga, pan Krzysztof, przesłał mi stare zdjęcie przedstawiające to samo miejsce w 1941 roku. Można je zobaczyć tutaj.

Maj 2019 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2019 r., fot. Paweł Dudek

1411 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)