Grób powstańców styczniowych na cmentarzu w Bąkowej Górze

Ten artykuł dodałem 8.05.2019 roku

Na cmentarzu parafialnym w Bąkowej Górze znajduje się grób powstańców styczniowych.

Spoczywają tam Tomasz Głogowski (żył 40 lat) oraz Jan Piekarski (żył 18 lat). Polegli oni 9 października 1863 roku w bitwie w Bąkowej Górze, byli członkami oddziału powstańczego. Spotkałem się też z informacjami, że bitwa ta odbyła się dwa dni później – 11 października 1863 roku. Dowódcą w bitwie był niejaki Rudzki. Oprócz imion, nazwisk, wieku oraz daty śmierci powstańców, na nagrobku znajduje się także fragment wiersza Antoniego Słonimskiego:

NIE USNĄ SNEM
SPRAWIEDLIWYCH
UKOŁYSANI LEGENDĄ.
I Z MOGIŁ POWSTANIA – ŻYWI,
I ONI SĄDZIĆ NAS BĘDĄ.

162 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.